Wednesday, May 25, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

14 prill 1865, dita kur Abraham Lincoln u qëllua me plumb në kokë nga John Wilkes Booth

Natën e 14 prillit 1865, ndërsa ndiqte një produksion të “Our American Cousin”, Presidenti Abraham Lincoln u qëllua nga John Wilkes Booth, transmeton KultPlus.

Lincoln do të vdiste mëngjesin tjetër, duke u bërë një nga viktimat e fundit në një luftë që tashmë kishte marrë jetën e më shumë se 700,000 amerikanëve.

Në respekt të vrasjes së presidentit të 16-të, Parku Historik Kombëtar i Vendlindjes së Abraham Lincoln do të organizojë një ngjarje përkujtimore nga ora 6:30 deri në 21:00. e enjte.

Stacy Humphreys, shefe e interpretimit dhe menaxhimit të burimeve, tha se mbrëmja do të fillojë me fjalët e Layton Carr, një roje e ftuar parku nga Teatri i Fordit, i cili do të kujtojë historinë e vrasjes dhe ndikimin e saj në komb.

Në orën 19:00, Superintendent Catherine Bragaw do të prezantojë dhe Banda e Gardës së Shtëpisë së Kentakit, një grup tunxh i periudhës së Luftës Civile, do të performojë muzikë pikëlluese të periudhës së ngjashme me atë që do të ishte luajtur gjatë udhëtimit të gjatë që trupi i Lincoln mori nga Uashingtoni, D.C. , u kthye në shtëpinë e tij në Springfield, Illinois, tha Humphreys. Një shfaqje e dytë do të zhvillohet vetëm pas orës 20:00, duke përfshirë një lexim të elegjisë së Walt Whitman “Oh Kapiten, Kapiteni im”.

“Do t’u japë vizitorëve një vështrim shumë interesant në periudhën kohore që rrethon funeralin e Lincoln dhe vdekjen që ndodhi në prill 1865,” tha Humphreys.

Vdekja e presidentit erdhi vetëm gjashtë ditë pasi gjenerali konfederativ Robert E. Lee dorëzoi ushtrinë e tij masive në Shtëpinë e Gjykatës së Appomattox, duke i dhënë fund në mënyrë efektive Luftës Civile Amerikane, tha Humphreys.

“Është një ballafaqim i tillë. … Nga kjo kohë shumë e ngazëllyer, pas rreth një jave kombi është zhytur në zi të thellë për shkak të vrasjes së Presidentit Lincoln. Ai ishte tragjedia e fundit e luftës”, tha ajo.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.