Wednesday, November 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

5 mënyra për të lehtësuar simptomat e gripit

Nëse vuani nga gripi, disa masa të thjeshta mund të funksionojnë shpejt dhe do ta ndjeni ndryshimin.

The Guardian jep pesë këshilla për t’ju ndihmuar të lehtësoni simptomat e kësaj gjendje gjithmonë të pakëndshme.

Gripi është një sëmundje infektive e sistemit primar të frymëmarrjes të shkaktuar nga një virus që transmetohet nga pikat në ajër të shkaktuara nga teshtitja ose kollitja e një personi të infektuar, dhe këto janë disa metoda që mund t’i ndihmoni vetes të gjendeni veten në situatën e sëmurjes nga gripi.

Pyesni për antiviralët

Nëse filloni të shfaqni simptoma të gripit, mund të pyesni mjekun tuaj për ilaçet pa recetë. Ka ilaçe që funksionojnë duke bllokuar një enzimë që ndihmon virusin të infektojë qelizat e reja. Këto ilaçe janë më efektive nëse merren brenda 48 orëve nga simptomat e para dhe mund të shkurtojnë kohëzgjatjen e gripit në ditë. Është veçanërisht e rëndësishme të kërkoni ilaçe antivirale nëse keni kushte të tilla si diabeti ose sëmundja e zemrës, të cilat rrisin rrezikun e komplikimeve.

Pushoni

Hulumtimet kanë treguar që sasia optimale e gjumit e mban sistemin imunitar të shëndetshëm dhe të rëndësishëm për aftësinë e trupit për të mbajtur një numër adekuat të qelizave të bardha të gjakut dhe luftuar infeksionin.

Mund të ju ndalojë gjithashtu që të merrni gripin në radhë të parë, pasi atëherë trupi do të jetë në gjendje të prodhojë më shumë antitrupa për t’iu përgjigjur imunizimit dhe t’ju mbrojë.

Kujdes çfarë konsumoni

Pavarësisht nëse është supë e nxehtë, ujë ose lëng frutash, shumë ekspertë besojnë se është e rëndësishme të pini të paktën tetë gota lëng prej 250 mililitrash në ditë gjatë gripit të rëndë.

Simptomat e zakonshme të gripit si djersitja dhe rrjedhja nga hunda rrisin sasinë e ujit që trupi juaj humbet, kështu që mbajtja mbrapa e marrjes së lëngjeve parandalon dehidratimin.

Ushqimet e pasura me vitaminë C, të tilla si kivi dhe specat jeshil, si dhe ato të pasura me beta-karoten antioksidues, siç janë karotat, patatet e ëmbla dhe kungull i njomë, mund të ndihmojnë në forcimin e sistemit tuaj imunitar.

Mbani temperaturën optimale dhe qëndroni në shtëpi

Mbajtja e trupit tuaj ngrohtë ndihmon atë të ruajë energjinë për një “luftë imune”. Ekspertët rekomandojnë të qëndroni në shtëpi dhe të mos shkoni në punë, të pushoni në mënyrë që të mos përhapni virusin te njerëzit e tjerë. Ai gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve të tilla si pneumonia.

Merrni shtesa në konsultë me mjekun tuaj

Hulumtimet kanë treguar që disa shtojcave mund të zvogëlojnë si kohëzgjatjen ashtu edhe ashpërsinë e gripit duke rritur imunitetin, duke ulur mukozën e frymëmarrjes dhe duke penguar aftësinë e virusit për tu shumuar. Mos blini asnjë përgatitje vetë, por këshillohuni me mjekun tuaj.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss