Thursday, May 26, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

93 të infektuar të rinjë, shërohen 85 pacientë, nuk ka të vdekur

Shkup, 11 maj – Konform të dhënave të Institutit për Shëndet Publik (ISHP) në 24 orët e fundit janë bërë 1.365 testime, janë regjistruar 93 raste të reja me KOVID-19, ndërsa janë shëruar 85 pacientë. Gjatë 24 orëve të fundit nuk janë raportuar persona të vdekur. Konform regjistrit të personave të vdekur me diagnozë të kovidit nga “Termini Im” nuk janë regjistruar viktima, njofton Ministria e Shëndetësisë (MSH).

Nga 93 të sapoinfektuar nga Shkupi janë 51, Manastiri 15, Ohri 5, Tetova dhe Kavadari 4, Prilep 3, Veles dhe Shtip 2, Kumanovë, Strumicë, Kërçovë, Strugë, Gjevgjeli, Resnjë dhe Berovë nga 1.

Nga numri total i rasteve pozitive (93), janë regjistruar 12 riinfeksione.

Kështu, nga 85 të shëruar nga Shkupi janë 40, Manastiri 10, Strumica 8, Ohri 5, Velesi 4, Kavadari 3, Tetovë, Strugë, Gostivar, Koçani dhe Vallandovë nga 2, Shtip, Kërçovë, Gjevgjeli, Resnjë dhe Radovish – nga 1.

Janë kryer 1365 analiza përmes: ISHP-163, QSHP Shkup-82, QSHP Manastir-44, QSHP Prilep-20, QSHP Tetovë-13, QSHP Kumanovë-35, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, Spitali laboratorik Kozle-0, KU Pulmologji me Alergologji -0, SPQ “8 Shtatori”-0, Instituti i Mikrobiologjisë-73, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -26, Avicena-22, Biotek-38, Sistina-31, Laboratori Laor -27, Sinlab-12, Remedika-18, Fertilitet-16, Genea-11, Nikob Lab-91, VFV Medikal-27, Eli Medika Plus-9, Rojal Medika-5, Spektra-MM-2, Rapid Lab-14 , Zhan Mitrev Strumicë-2, Nova Lab Diagnostiks-5, Ramus-3, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë) – gjithsej 576.

Deri tani në vend janë kryer gjithsej 2.033.385 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vend që nga fillimi i epidemisë është 310.506, numri i të shëruarve është 300.617, numri i viktimave 9.287, ndërsa numri i rasteve aktive 602.

Shpërndarja sipas qyteteve Të infektuar (gjithsej), raste aktive (gjithsej)

Shkup 145968, aktiv 268

Kumanovë 16649, aktiv 13

Manastir 15503, aktiv 127

Prilep 14181, aktiv 34

Tetovë 13468, aktiv 13

Kavadar 10663, aktiv 20

Veles 9779, aktiv 14

Gostivar 9594, aktiv 11

Ohër 8877, aktiv 30

Strumicë 8069, aktiv 7

Shtip 8035, aktiv 13

Kërçovë 5632, aktiv 9

Koçani 5079, aktiv 2

Strugë 4722, aktiv 4

Gjevgjeli 4413, aktiv 8

Negotinë 3681, aktiv 2

Resnjë 2733, aktiv 12

Sveti Nikollë 2624, aktiv 0

Radovish 2530, aktiv 1

Kriva Pallankë 2414, aktiv 1

Dellçevë 1980, aktiv 1

Dibër 1674, aktiv 1

Berovë 1661, aktiv 2

Vallandovë 1488, aktiv 1

Vinicë 1393, aktiv 2

Probishtip 1267, aktiv 0

Bogdanci 1020, aktiv 1

Kratovë 966, aktiv 2

Krushevë 926, aktiv 0

Demir Hisar 832, aktiv 2

Makedonski Brod 736, aktiv 0

Demir Kapi 593, aktiv 0

Makedonska Kamenicë 523, aktiv 0

Pehçevë 486, aktiv 0

Dojran 347, aktiv 1.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.