Wednesday, February 21, 2024
spot_img

Latest Posts

“Ai mund të dëmtojë veten”, konfirmohet çrregullimi psikiatrik nga i cili vuan Lavezzi

Ezequiel ‘El Pocho’ Lavezzi, një ish-futbollist argjentinas i cili u dallua në Evropë me Napolin dhe PSG-në dhe që u tërhoq nga futbolli në vitin 2019 duke luajtur për Hebei Fortune në Kinë, është ende i pranuar në klinikën Dharma, e specializuar në trajtimin e problemeve të shëndetit mendor.

Avokati Mauricio D’Alessandro konfirmoi se Lavezzi është shtruar në spital për të trajtuar një krizë për shkak të “hipomanisë, një çrregullim kronik i humorit”.

“Ai nuk po trajtohet për abuzim me drogën apo alkoolin, por për një çrregullim psikiatrik që mund të shkaktojë dikë të dëmtojë veten dhe që mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm”, shpjegoi avokati i Lavezzit për Paparazzi.

D’Alessandro tregoi se evolucioni i Lavezzit “është pozitiv” dhe konfirmoi se 38-vjeçari “tashmë kishte vuajtur pasojat e kësaj patologjie në të kaluarën”.

Çka është hipomania nga e cila vuan Lavezzi?

Shkolla e Diplomuar e Psikologjisë dhe Psikiatrisë e përkufizon hipomaninë si “gjendjen e eksitimit mendor, e karakterizuar nga nivele të tepruara të energjisë, dezinhibimit dhe prirjes për acarim”.

Ai shpjegon se një episod hipomanik mund të zgjasë nga një deri në katër ditë me simptomat e mëposhtme: vetëvlerësim joproporcional, ndjenjë e energjisë së tepruar, pamundësi për të fjetur dhe respektuar pushimin, nevojë e vazhdueshme për të folur pa pushim, tendencë drejt hedonizmit, pjesëmarrje në aktivitete që përfshijnë rreziqe, paaftësinë për të kontrolluar mendimet dhe fluturimin e ideve dhe aftësinë për të arritur një numër të madh objektivash të përcaktuara.

Historia e zymtë e Lavezzi nga klinika psikiatrike

Ezequiel Lavezzi është shtruar në një institucion të shëndetit mendor që nga 7 janari 2024 dhe ende nuk ka një datë të caktuar për daljen e tij nga spitali.

Vetë Lavezzi pranoi te Matias Vazquez nga ‘El Trece‘, pak para se të hynte në spitalin psikiatrik, se “u përpoqa të pastrohesha në një klinikë tjetër në Buenos Aires, por nuk munda. Nuk kisha zgjidhje… Është e vështirë, por duhet ta bëj. Duhet të ndryshoj jetën dhe zakonet e mia. Dhe duhet t’i bëj të gjitha këto për djalin tim. Kisha shkuar shumë larg”.

Lavezzi goditi veten me gërshërë

Lavezzi duhej të shtrohej në klinikën Cantegril pasi u përfshi në një incident në shtëpinë e tij, ku u therë në bark nga një palë gërshërë.

“Në të gdhirë ai filloi të bërtiste dhe të thoshte se kishte njerëz në shtëpi. Vëllai i tij filloi të shikonte gjithandej dhe rrëmbeu disa gërshërë… Vëllai i tha se nuk kishte njeri. Ezequiel Lavezzi këmbënguli që kishte”.

“Në atë moment. Ai ka hyrë në një gjendje tensioni dhe ka humbur durimin. Vëllai e kap dhe ata bien. Kur Pocho u rrëzua ndjeu dhimbje akute. Plagët sipërfaqësore në bark u shkaktuan nga këto gërshërë dhe jo nga ndonjë dëmtim tjetër”, shpjegoi avokati i Lavezzit pas atij incidenti. 

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss