Monday, October 2, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Alex Baena, dëshira e Xavit te Barcelona

Barcelona po vazhdon të kontrollojë tregun për projektin e tyre të ardhshëm të madh dhe nga zhurmat që dalin nga Katalunia, duket se një tjetër mesfushor kreativ është ende në mendjen e trajnerit Xavi Hernandez.

Sipas gazetës Mundo Deportivo, mesfushori 22-vjeçar i Villarrealit, Alex Baena, është në lojtari që i intereson trajnerit të Barcelonës.

Baena ka bërë kapërcimin në një lojtar të nivelit të lartë që nga hyrja në ekipin e parë në Villarreal, dhe tani është një nga kërcënimet e tyre më të mëdha.

Sezonin e kaluar ai shënoi 12 gola dhe 6 asistime në 48 paraqitje, dhe tashmë ai ka tre asistime pas katër ndeshjeve, duke përfshirë një asistim të bukur kundër Barcelonës.

Baena është i bekuar me vizion të shkëlqyeshëm, një pasim të saktë dhe gjuajtje të shpejtë. Së fundmi Villarreal e lidhi atë me një marrëveshje të re deri në vitin 2028 dhe ka një klauzolë lirimi prej 60 milionë euro.

Një nga arsyet kryesore për dëshirën e Xavit për të rekrutuar një tjetër forcë krijuese në mesfushë janë lëndimet e vazhdueshme të Pedrit, i cili është lënduar edhe një herë në fillim të këtij sezoni.

Ashtu si për Dani Olmo dhe Bernardo Silva, çmimi nuk është menjëherë pengues në shikim të parë, por nëse ata nuk mund të negociojnë shitje të mëdha, ndonjë nga Olmo, Baena ose Silva do të mbetet ëndrra e tubit.

Për më tepër, Villarreali është shumë negociator i ashpër, pasi Barcelona do të jetë në dijeni nga bisedimet e tyre mbi Juan Foyth.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss