Wednesday, September 27, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Arifi takohet me Escobarin: Kërkova të ndalohet pasivizimi i adresave të shqiptarëve në Luginë

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka njoftuar të enjten se është takuar me Zëvendës-ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit dhe të dërguarin e posaçëm të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Arifi ka thënë se është diskutuar mbi zhvillimet aktuale politike dhe veçanërisht për çështjen e Luginës së Preshevës.

“Adresova shqetësimin e madh mbi privimin e të drejtave bazë të shqiptarëve në Luginë të Preshevës si dhe kërkova ndalimin e procesit të pasivizimit të adresave, proces i cili shkelë drejtpërdrejtë të drejtat elementare njerëzore”, ka shkruar ai në Facebook.

Tutje, i pari i Preshevës është shprehur se lidhja e ngushtë politike me SHBA-në është e pandryshueshme dhe njëherit garancë për forcimin e Republikës së Kosovës.

“Sa më e fortë Kosova, po aq Lugina e Preshevës!”, ka përfunduar ai.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss