Wednesday, June 29, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Aviacioni i VING-ut shënon 30 vjet nga fluturimi i parë

Shkup, 9 qershor – Me fluturime të aeroplanëve dhe helikopterëve luftarak dhe me solemnitet të rastit në kazermën “Strasho Pinxhur” në Petrovec sot shënohet Dita e Aviacionit të VING-ut nga përbërja e Komandës për operacione.

Shefi i shtabit të Komandës për operacione, gjenerali i brigadës Mirçe Gjorgovski përkujtoi se Aviacioni i VING-ut në tridhjetë vitet e fundit ka kaluar përmes shumë fazave të zhvillimit, por edhe se nga komanda e Aviacionit ushtarak dhe mbrojtjes kundër ajrore përmes transformimit të brigadës ajrore dhe VING-ut, në vazhdimësi përgjegjës të suksesshëm në të gjitha sfidat.

Si detyre kryesore të VING-ut ndaj të cilave i zhvillojnë aftësitë, gjenerali i brigadës i theksoi vëzhgimin e pandërprerë dhe zbulimin e kërcënimeve nga hapësira ajrore, zbulimin, paralajmërimin e hershëm dhe angazhimin e sistemeve për PVO të bazuar të vendit, hasje dhe shkatërrim të qëllimeve në ajër etj.

Aviacioni i VING-ut e feston 10 qershorin si datë kur në vitin 1992 ka ndodhur fluturimi i parë i ekuipazhit ushtarak nga aviacioni i sapo formuar ushtarak të Maqedonisë së Veriut

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.