Saturday, June 25, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Beteja e fundit në Luhansk mund të jetë pikë kthese për fatin e Donbasit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy ka thënë se beteja e ashpër në Sievierodonetsk mund të jetë faktori vendimtar në fatin e rajonit të Donbasit të Ukrainës

Zelenskyy në fjalimin e tij luftën e mundimshme për qytetin e quajti ”epiqendra e betejës për Donbasin e madh”.

”Në shumë mënyra, aty po vendoset fati i Donbasit tonë”, tha ai.

Forcat ruse kanë goditur qytetin dhe të dyja palët kanë zhvilluar beteja, shkruan sky news.

Sievierodonetsk, i cili u bë kryeqyteti administrativ i rajonit të Luhanskut pasi ai origjinal u pushtua nga separatistët në vitin 2014, është xhepi i fundit i rajonit që Rusia nuk e ka marrë ende kontrollin.

Analistët kanë sugjeruar se përparimi i ngadaltë i Rusisë në Donbas mund të hapë përfundimisht mundësinë e një zgjidhjeje të negociuar të luftës./21Media

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.