Wednesday, October 5, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Blinken telefonon Ramën: Dënojmë sulmet e Iranit, forcojmë sigurinë rajonale

Sekretari amerikan i shtetit, Antoni Blinken, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin shqiptar Edi Rama, nisur nga situata e ditëve të fundit ku vendi ynë është përballur me sulme kibernetike nga Irani.

Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi për shtyp i Departamentit të Shtetit, Ned Price i cili thekson se sekretari Blinken dhe kryeministri shqiptar kanë diskutuar rreth sulmeve të Teheranit.

Blinken ka theksuar rëndësinë për bashkëpunim mes dy vendeve për zhbërjen e dëmit si dhe rritjen e sigurisë kibernetike.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken foli me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Sekretari Blinken dënoi sulmin e papërgjegjshëm kibernetik të 9 shtatorit kundër sistemeve të kontrollit kufitar të Shqipërisë, i cili pason sulmin kibernetik të Iranit ndaj Shqipërisë më 15 korrik. Sekretari theksoi rëndësinë e bashkëpunimit SHBA-Shqipëri, si aleatë në NATO, për sigurinë rajonale.

Dy muajt e fundit vendi ynë është goditur nga sulme kibernetike, ku në fokus kanë qenë sistemin “TIMS” i pikave doganore, por edhe ai i aeroportit të Rinasit si dhe të dhënat e qytetarëve shqiptarë.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.