Wednesday, November 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Çmimet globale të ushqimeve shënojnë rënie përgjatë muajit gusht

Në muajin gusht, çmimet globale të ushqimeve ranë për 2,1 për qind në krahasim me muajin paraprak, ndërsa çmimet e orizit u rritën me 9,8 për qind duke arritur nivelin më të lartë në 15 vjet.

Sipas njoftimit të Organizatës së OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO), çmimet e drithërave ranë me 0,7 për qind, ndërsa çmimet e grurit ranë me 3,8 për qind për shkak të “disponueshmërisë më të lartë sezonale nga korrjet e vazhdueshme në disa eksportues kryesorë në hemisferën veriore”.

Në njoftim thuhet se çmimet e orizit u rritën për shkak të “ndërprerjeve tregtare të regjistruara si pasojë e ndalimit të korrikut të eksportit orizit të bardhë Indica nga ana e Indisë “.

Çmimet e vajrave bimore ranë me 3,1 për qind, duke reflektuar çmimet më të ulëta globale për vajrat e palmës, lulediellit dhe sojës. Edhe çmimet e qumështit ranë me 4 për qind nga korriku në gusht, duke vijuar një prirje rënëse tetë-mujore. Çmimet e mishit u ulën me 3 për qind falë rënies së të gjitha llojeve të mishit në muaj. Ndërkohë, çmimet e sheqerit u rritën me 1,3 për qind.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss