Thursday, September 21, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Dizajnerët nderojnë Mbretëreshën Elizabeth II në Javën e Modës në Londër

Shfaqja duhet të vazhdojë, por mbretëresha e modës mbretërore mbahet mend gjithmonë.

Dizajnerët përfshinë shumë nderime për Mbretëreshën e ndjerë Elizabeth II në Javën e Modës në Londër këtë vit, e cila u mbajt gjatë periudhës së zisë mbarëkombëtare në Mbretërinë e Bashkuar pas vdekjes së saj më 8 shtator.

Pavarësisht se festat e javës së modës u anuluan, shfaqjet Pranverë/Verë 2023 vazhduan siç ishte planifikuar – me disa modifikime të veçanta për të nderuar monarken e dashur.

Natyrisht, Mbretëresha Elizabeth II ishte e njohur për stilin e saj unik, madje ajo kishte edhe çmimin e saj të modës të quajtur “Çmimi Mbretëresha Elizabeth II për Dizajn Britanik” – një çmim që do të vazhdojë në kujtesën e saj.

Nga kurorat e deri te shiritat e zinj, ne po hedhim një vështrim në pikat kryesore nga shfaqjet e Javës së Modës në Londër që përfshinin nderime për Mbretëreshën Elizabeth II:

Richard Quinn

Fustane të zi të zbukuruar, kurora dhe vello tradicionale zie u shfaqën në pistën e Richard Quinn për të nderuar Mbretëreshën – dhe në një nderim prekës, pamjet e saj u shfaqën në një ekran gjatë seksionit të hapjes së shfaqjes.

Quinn, i cili ishte fituesi i parë i “Çmimit Mbretëresha Elizabeth II për Dizajn Britanik”, ishte përgjegjës për momentin ikonik kur monarkja e ndjerë u ul në rreshtin e parë në shfaqjen e tij të vjeshtës 2018 përkrah Anna Wintour.

Një deklaratë nga stilisti thuhej: “Richard Quinn ia kushton koleksionin e tij Pranverë/Verë 2023 Madhërisë së Saj Mbretëreshës, e cila e preku atë mes shumë të tjerëve me hirin dhe mirësinë e saj”.

Erdem

Vellot e zisë bënë një tjetër paraqitje në pistën e Erdemit Pranverë/Verë 2023, me koleksionin e frymëzuar nga restaurimi i artit që bëri debutimin e tij në mjedisin mahnitës të Muzeut Britanik.

Erdem Moralıoglu i tha British Vogue se ai “ishte shumë i pikëlluar kur dëgjoi për vdekjen e Madhërisë së Saj Mbretëreshës”, duke shtuar, “Kjo më ka dhënë mua dhe të gjithë neve që tregohemi në Londër, një ndjenjë të vërtetë solidariteti. Duke u shfaqur së bashku me të gjithë stilistët e tjerë të jashtëzakonshëm, ne e festojmë kolektivisht atë”.

JW Anderson

Një nga nderim më fjalë për fjalë për Mbretëreshën erdhi gjatë shfaqjes Pranverë/Verë të JW Anderson, kur një modele eci në pistë me një fustan-bluzë të zezë me shkrim të bardhë që thoshte: “Madhëshria e saj Mbretëresha, 1926-2022, Faleminderit”.

Në një deklaratë, stilisti tha se komuniteti i modës në Londër “duhet të qëndrojë së bashku dhe të vazhdojë të krijojë historitë e pabesueshme për të cilat njihet ky qytet” pas vdekjes së monarkut.

Harris Reed

Dizajneri– i cili u shpall si drejtor i ri krijues i Nina Ricci – theksoi rëndësinë e vazhdimit të Javës së Modës si normale, pavarësisht humorit të zymtë në kryeqytetin anglez.

Duke shkruar në një postim në Instagram, ai tha: “Në vazhdim të këtyre kohërave sprovuese: Për të shkuarën, të tashmen dhe të ardhmen e komunitetit tonë, ne qëndrojmë si një”.

Halpern

Shamia mëndafshi me nënshkrimin e Madhërisë së Saj dhe ngjyrat e ndritshme dhe të forta u shfaqën në pamjen hapëse të koleksionit Pranverë/Verë 2023 të Halpern-it, i cili paraqiste një fustan të gjelbër të mëndafshtë nën një pelerinë të theksuar të kaltër që i ngjante një prej rrobave ceremoniale të veshura nga monarku.

“Ishte mënyra jonë për të bërë nderime me respekt”, tha Michael Halpern për British Vogue.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss