Wednesday, February 21, 2024
spot_img

Latest Posts

Edhe po të bëhen bashkë Ronaldo dhe Messi, nuk mund të kalojnë pasurinë e ish-sportistit më të pasur në botë

Një ish-yll i tenisit, i cili fitoi vetëm 200,000 euro si lojtar, tani është një miliarder që ka pasuri neto më shumë se Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi së bashku.

Rumuni ishte aktiv nga 1958 deri në 1979, duke fituar French Open të vitit 1970 në dyshe për meshkuj si arritjen e tij më të madhe të dukshme në sport – duke mposhtur Arthur Ashen.

Ai gjithashtu arriti në gjysmëfinalet e Wimbledon në dyshe dhe mori 22 tituj në çifte, plus 34 tituj si lojtar i vetëm. Ndryshe nga lojtarët si Rafa Nadal dhe Roger Federer, të ardhurat e tij në fushë ishin modeste dhe janë arritjet e tij që nga mbyllja e karrierës që e kanë transformuar jetën e tij.

Ish-tenisti rumun Ion Tiriac është tani një miliarder pasi ka krijuar firmën e tij të investimeve

Ion Tiriac tani është 84 vjeç dhe ka një vlerë neto prej rreth dy miliardë euro, sipas Forbes – pasi ka krijuar një kompani të madhe investimi që merret me pasuri të paluajtshme, shërbime financiare, linja ajrore dhe shumë biznese të tjera.

Puna e tij me Grupin Tiriac e ka bërë atë të bëhet miliarderi i parë i Rumanisë në vitin 2007 dhe ka grumbulluar një koleksion të madh makinash luksoze me më shumë se 400 modele – duke përfshirë një Rolls-Royce Phantom IV.

Në faqen e internetit të kompanisë, një deklaratë e misionit thotë: “I krijuar me iniciativën e Z. Ion Tiriac, Grupi aktualisht bashkon më shumë se 40 kompani private lokale, që operojnë në sektorët kryesorë të mëposhtëm: automobilizëm, pasuri të paluajtshme, shërbime financiare (sigurime) , transporti ajror dhe energjia”.

Tiriac - tani 84 - zotëron një firmë që merret me pasuri të paluajtshme, shërbime financiare dhe biznese të tjera

Grupi Tiriac synon vazhdimisht standardet më të larta në përsosmërinë e shërbimeve me synimin për t’u bërë një model lider si për sipërmarrësit vendas ashtu edhe ndërkombëtarë.

Cristiano Ronaldo njihet si një nga atletët më të pasur në botë me një vlerë neto të raportuar prej rreth 631 milionë euro, por edhe pasuria e tij e madhe dhe një sërë marrëveshjesh sponsorizimi nuk e afrojnë atë askund me Tiriac.

Ronaldo thuhet se fiton rreth 136 milion euro në vit, duke përfshirë kontratën e tij fitimprurëse me klubin saudit Al Nassr, plus të ardhurat tjera jashtë fushës.

Ronaldo dhe Messi janë dy nga atletët më të pasur në botë që mburren me sponsorizime fitimprurëse - por të ardhurat e tyre ende nuk i afrohen Tiriac

Ish-ylli i Man United, Real Madrid dhe Juventus është një nga fytyrat më të njohura në sport dhe ka grumbulluar miliona nga marka e tij personale CR7, plus marrëveshjet e sponsorizimit me Armani, Nike dhe Herbalife.

Ndërkohë, Messi kuptohet se ka një vlerë neto prej rreth 586 milionë euro, me Forbes që pretendon se ai mbledh rreth 120 milionë euro në vit nga paga e tij në Inter Miami dhe partneritetet jashtë fushës.

Për kampionin argjentinas të Kupës së Botës dhe fituesin e tetë herë të Topit të Artë, kjo përfshin marrëveshjen e tij fitimprurëse me Adidas, plus markën e pijeve Pepsi, Mastercard dhe bordin e turizmit saudit.

Pasuria e Tiriac gjithashtu e vendos atë me një vlerë neto më të lartë se ylli i basketbollit LeBron James, i cili thuhet se vlerësohet në 1 miliard euro.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss