Wednesday, September 27, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Ekskluzive Bexheti për Zhurnal: Unë, Musa Xhaferi dhe Nevzat Bejta jemi kundër formimit të një subjekti të ri politik

Shkup, 5 korrik – Kryetari i komunës së Sarajit njëherit edhe një nga anëtarët e të ashtuquajturit “Grupi i Zjarrit” në BDI, në një prononcim për Agjencinë e lajmeve Zhurnal lidhur me lajmet e publikuara se mes këtij grupi ka dallime, ai pohon një gjë të tillë duke thënë se insistojnë që këto çështje t’i argumentojnë dhe zgjidhin përmes debatit brenda Bashkimit Demokratik për Integrim.

“Kemi dallime të ndryshme dhe jemi fraksion në kuadër të BDI dhe ne jemi për të zgjidhur dallime brenda Bashkimit Demokratik për Integrim”, ka theksuar kështu ekskluzivisht Bexheti për Zhurnal,

I pyetur nëse do të formojnë ndonjë subjekt të ri politik, ai ka thënë se janë kundër këtij vendimi pasiqë fragmentarizohet elektorati shqiptar.

“Jo, sepse Blerim Bexheti, Musa Xhaferi dhe Nevzat Bejta janë kundër formimit të një subjekti të ri politik sepse nuk ka nevojë për formim të partisë së re politike pasiqë kështu fragmentarizohet elektorati shqiptar”, ka theksuar Bexheti për Zhurnal.

Duke folur më tej lidhur me bashkëpunimin me partitë tjera opozitare përfshirë këtu edhe VMRO DPMNE, Bexheti e mohon një gjë të tillë.

“Jo, bashkëpunim nuk kemi pasur sepse ne jemi fraksion. Shpresojmë që argumentet tona t’i zgjidhim përmes debatit brenda subjektit tonë BDI”.

Duke komentuar më tej situatën politike në vend dhe procesin e ndryshimeve kushtetuese Bexheti thotë se janë të të njejtit qëndrim si të gjithë brenda BDI-së dhe se ky proces duhet të përfundojë sa më shpejtë.

“Duhet të jemi të vëmendshëm që mos inkurajojmë forcat antieuropiane, dhe ne në BDI jemi të një qëndrimi që duhet të zgjidhet kjo çëshje sa më parë që procesi drejt BE të ecë sa më shpejtë”, sqaron më tej Bexheti për Zhurnal.mk  

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss