Saturday, June 25, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Erdoğan sërish hedh poshtë zërat për zgjedhje të parakohshme

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan hodhi poshtë të dielën zërat “e pabazuar” për zgjedhje të parakohshme, duke përsëritur se ato do të mbahen në mesin e vitit 2023 siç është planifikuar, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke iu drejtuar të rinjve në provincën lindore Van, Erdoğan hodhi poshtë zërat për zgjedhje të parakohshme.

“Nuk do të ketë zgjedhje këtë nëntor”, tha Erdoğan, duke shtuar se në vend të kësaj ato do të mbahen siç ishte planifikuar “në qershor të vitit të ardhshëm”.

Në Türkiye, zgjedhjet do të mbahen në qershor 2023, në të cilat votuesit do të zgjedhin presidentin, si dhe 600 anëtarët e parlamentit të shtetit.

Presidenti dhe deputetët në Türkiye zgjidhen për një mandat pesëvjeçar, ndërsa presidenti ka autorizimin të shpallë zgjedhje të parakohshme.

Erdoğan edhe më herët ka thënë se zgjedhjet do të mbahen në vitin 2023, si dhe ka konfirmuar kandidimin e tij për një mandat tjetër presidencial.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.