Thursday, September 21, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Fillon prodhimi i Fisker Ocean, kompania synon prodhimin e mbi 42,000 njësive deri në fund të vitit 2023

Fisker’s Ocean SUV tani ka arritur një moment historik të rëndësishëm: fillimin zyrtar të prodhimit. Kjo do të bëhet në fabrikën neutrale ndaj karbonit të Magna Steyr në Graz, Austri, dhe është sipas planit, që vjen pas vetëm dy vitesh zhvillimi.

Kryetari dhe drejtori ekzekutiv i Fisker, Henrik Fisker tha: “Është një ditë emocionale pasi ne fillojmë prodhimin e automjetit më të qëndrueshëm në botë.”

Ai vazhdoi duke thënë: “Ne kemi sfiduar modelin e vjetër të afateve kohore më të gjata të zhvillimit, duke reflektuar shkathtësinë dhe përkushtimin e ekipit tonë për të krijuar automjete të dëshirueshme emocionalisht me përvojat më të reja, më unike në gamën tonë të çmimeve. Ne kemi cilësinë më të lartë në lansim, në përputhje me angazhim për të udhëhequr industrinë në qëndrueshmëri”, raporton Arena EV.

Fisker Ocean production starts, aiming for over 42,000 units made by the end of 2023

Rritja e prodhimit do të jetë e ngadaltë, megjithatë – mos prisni që miliona prej tyre të dalin nga fabrika së shpejti. Në fakt, Fisker planifikon të ketë 300 njësi të prodhuara në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm, mbi 8,000 njësi në tremujorin e dytë, 15,000 në tremujorin e tretë dhe 42,400 në total deri në fund të vitit.

Kompania ka marrë tashmë më shumë se 63,000 rezervime për Ocean, me dy dizajne që tashmë janë shitur plotësisht në tregun amerikan për vitin 2023.

Fisker Ocean production starts, aiming for over 42,000 units made by the end of 2023

Modeli më i lartë Ocean Extreme mund të udhëtojë deri në 563 kilometra me një karikim, dhe në brendësi të saj vjen një ekran rrotullues me madhësi prej 17.1 inçëve, një çati SolarSky dhe “radari i parë digjital në botë”, duke filluar nga 66,459 euro (68,999 dollarë).

Fisker Ocean One është një edicion i kufizuar prej 5,000 njësive të ndërtuara mbi modelin Extreme – model ky i cili u shit në 30 ditë kur u lansua në korrik.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss