Wednesday, February 21, 2024
spot_img

Latest Posts

Finlanda zgjat mbylljen e kufirit me Rusinë deri më 14 prill

Qeveria finlandeze do të zgjasë mbylljen e pikave kufitare me Rusinë deri më 14 prill, njoftoi sot ministria e Brendshme.

Finlanda mbylli kufirin e saj lindor me Rusinë në fund të vitit të kaluar mes një numri në rritje të mbërritjeve nga vende të tjera, duke përfshirë Sirinë dhe Somalinë.

Ai akuzoi Moskën për drejtimin e emigrantëve drejt kufirit, një pretendim që Kremlini e mohoi.

Autoritetet finlandeze kanë prova që tregojnë se më shumë emigrantë do të mbërrijnë nga Rusia nëse qeveria heq mbylljen e pikave të kalimit, tha ministria e Brendshme në një deklaratë sot.

“Ka të paktën qindra, por ndoshta mijëra emigrantë pranë anës ruse të kufirit që presin një mundësi për të vazhduar udhëtimin e tyre në Finlandë,” tha në një deklaratë ministrja e Brendshme Marie Radtanen.

Një total prej 1,323 azilkërkuesish mbërritën në Finlandë nga Rusia vitin e kaluar midis gushtit dhe dhjetorit, sipas autoriteteve kufitare finlandeze.

Autoriteti i migracionit i Finlandës i tha Reuters në janar se nuk ishte në gjendje të gjurmonte rreth 160 emigrantë që mund të kishin vazhduar udhëtimin e tyre në një vend tjetër evropian.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss