Monday, February 26, 2024
spot_img

Latest Posts

Franca dhe ShBA-ja i dërgojnë për herë të parë automjete të blinduara Ukrainës

Aleatët perëndimorë të Ukrainës kanë nisur lëvizjet për të furnizuar për herë të parë Ukrainën me automjete të blinduara luftarake, por jo tanket më të rënda që Kievi ka kërkuar.

Presidenti Emmanuel Macron i tha Volodymyr Zelenskyyt se qeveria e tij do të dërgonte automjete të lehta luftarake AMX-10 RC të prodhimit francez për të ndihmuar përpjekjet e mbrojtjes së Ukrainës, tha një zyrtar francez pas një telefonate mes dy liderëve, shkruan AL Jazzera.

“Kjo është hera e parë që automjetet e blinduara të prodhimit perëndimor po dorëzohen në mbështetje të ushtrisë ukrainase,” tha zyrtari.

Ky i fundit nuk dha asnjë detaj në lidhje me sasinë ose kohën e dërgesave të planifikuara, por tha se bisedimet do të vazhdojnë në lidhje me dërgimin e mundshëm të llojeve të tjera të automjeteve ushtarake franceze.

Disa orë më vonë, presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden tha se Uashingtoni po konsideronte dërgimin e automjeteve luftarake Bradley në Ukrainë. Biden u pyet gjatë një shkëmbimi me gazetarët ndërsa udhëtonte në Kentaki nëse ishte në tryezë ofrimi i mjetit luftarak të blinduar të gjurmuar në Ukrainë. Ai u përgjigj “po”, pa dhënë komente të tjera.

Bradley është një automjet luftarak i blinduar mesatar që mund të shërbejë si një transportues trupash. Ka pista dhe jo rrota, por automjeti është më i lehtë dhe më i shpejtë se një tank. Ai mund të mbajë rreth 10 persona ose të konfigurohet në vend të kësaj për të mbajtur municion shtesë ose pajisje komunikimi.

SHBA ka mijëra Bradley dhe ata do t’i jepnin Ukrainës më shumë fuqi në fushën e betejës dhe do të forconin aftësinë e saj në luftën në llogore.

Pentagoni tashmë i ka ofruar Ukrainës më shumë se 2,000 automjete luftarake, duke përfshirë 477 automjete të mbrojtura nga prita rezistente ndaj minave dhe më shumë se 1,200 Humvee.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss