Monday, December 5, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Gëzuar ditëlindjen Jodie Foster, ylli i Taxi Driver mbush 60 vjeç

Gjashtëdhjetë qirinj për Jodie Foster. Më 19 nëntor, ylli i Taxi Driver dhe The Silence of the Lambs feston ditëlindjen e saj të 60-të por edhe karrierën e saj 57-vjeçare, duke qenë se ajo i hyri shumë herët botës së shoubizit.

Në moshën tre vjeçare ajo ishte tashmë një yll komercial – imazhi i saj me fund të zhveshur për reklamën e kremrave të diellit Coppertone është pjesë e kulturës popullore – Dhe kur ishte vetëm 12 vjeç mori nominimin e saj të parë për Oscar për rolin e një prostitute adoleshente në filmin e Martin Scorsese Taxi Driver.

Karriera e saj e lulëzuar në film dhe televizion nuk e ka penguar kurrë të studiojë. Foster u diplomua në Yale në 1985 dhe më pas filloi një karrierë po aq efektive si aktore e rritur. Në vitin 1988 mbërrin Oscari i parë, për rolin e një kamariereje që pëson një përdhunim në grup, ndërsa një statujë e dytë i dorëzohet në vitin 1991, për rolin e agjentes së FBI-së Clarice Starling në ‘Heshtja e të pafajshmëve’.

Përveçse një aktore e suksesshme, me kalimin e viteve ajo është bërë edhe regjisore dhe producente, si dhe aktiviste për të drejtat e LGBT-ve, ndonëse me stilin e saj të fortë, autoritar por jo të zhurmshëm. Në vitin 2021, në Festivalin e Filmit në Kanë, ajo magjepsi një audiencë të plotë për më shumë se një orë me fjalë si “rilindje”, “ndryshime” dhe “tranzicione kulturore”, “Koha është e duhura”, “kurrë si tani në Hollywood. Është koha e duhur, përsërit ajo, për të treguar histori të reja sepse gjërat kanë ndryshuar plotësisht, perspektivat për gratë janë krejtësisht të ndryshme”.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.