Monday, February 26, 2024
spot_img

Latest Posts

Haradinaj uron Kroacinë, Maqedoninë e Veriut e Suedinë: Shpresoj që ta mbështesin subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës

Prishtinë, 2 janar – Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, e ka uruar Suedinë për marrjen e Presidencës së Bashkimit Evropian dhe Maqedoninë e Veriut për marrjen e kryesimit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian.

Sipas tij, të dyja këto janë role të rëndësishme që do të kërkojnë një lidership dhe përgjegjësi të madhe.

“Ne gjithashtu i shprehim urimet tona më të ngrohta Kroacisë për hyrjen e saj në zonën Shengen dhe miratimin e euros si monedhë zyrtare. Ky është një moment historik i rëndësishëm për Kroacinë dhe jemi të sigurt se do të sjellë shumë përfitime për vendin dhe popullin e saj. Mezi presim të shohim se çfarë do të sjellë e ardhmja për Kroacinë dhe të vazhdojmë të forcojmë marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe fqinjëve tanë miq”.

“Shprehim urimet tona të sinqerta për këto shtete mike dhe shpresën tonë të madhe që nga pozicionet e tyre do të kenë një mundësi edhe më të madhe për të mbështetur subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës. Ne i vlerësojmë marrëdhëniet tona me këto vende dhe presim të vazhdojmë të punojmë së bashku drejt një të ardhmeje më të ndritshme për të gjithë ne”./arbresh.info/

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss