Tuesday, May 30, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Hyundai do të ndalë prodhimin e modelit Veloster gjatë muajit të ardhshëm

Kompania koreane Hyundai do të duhej t’i jepte fund prodhimit të modelit Veloster, në këtë vend gjatë muajit të ardhshëm.

Hyundai ka njoftuar se do të ndërpresë plotësisht prodhimin e modelit Veloster, pas 11 viteve dhe vetëm katër vite pas prezantimit të modelit aktual dhe gjeneratës së dytë të kësaj coupe.

Pensionimi i Veloster nga skena po pason si rezultat i pensionimit të paralajmëruar edhe të hatchbakut Ioniq.

Hyundai aktualisht po prodhon ekskluzivisht modelin sportiv Veloster N, derisa versioni standard tashmë është ndalur. Ky model prodhohet në tetë motorë të ndryshëm në fabrikën Ulsan ku edhe montohet modeli Kone.

Me ardhjen e modelit të ardhshëm të Kon gjatë vitit të ardhshëm dhe largimin e Velosterit, do të duhej të kishte më shumë hapësirë në fabrikë për prodhimin e crossoverit të suksesshëm.

Veloster N e vë në lëvizje motori 2 litërsh me benzinë që prodhon 275 kuaj-fuqi.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss