Friday, February 23, 2024
spot_img

Latest Posts

Izraeli dhe Libani përgatiten për një luftë që duket e pashmangshme

Mundësia e një lufte në shkallë të gjerë mes Izraelit dhe milicisë Hezbollah të Libanit tmerron popullin në dy anët e kufirit, por disa e shohin si pasojë të pashmangshme të luftës që po vazhdon në Gazë.

Izraeli dhe Hamasi – grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – po luftojnë që nga 7 tetori.

Një luftë mes Izraelit dhe Hezbollahut do të ishte më shkatërruesja që dy palët ndonjëherë kanë përjetuar.

Izraeli dhe Hezbollahu kanë nxjerrë mësime nga lufta e fundit që zhvilluan më 2006, konflikt që zgjati një muaj dhe përfundoi pa fitues. Dy palët po ashtu kanë pasur katër muaj kohë që të përgatitjen për një luftë tjetër, edhe pse Shtetet e Bashkuara po tentojnë të parandalojnë zgjedhimin e konfliktit.

Në këtë artikull mund të mësoni më shumë për përgatitjet e të dyja palëve, se si mund të zhvillohej kjo luftë dhe çfarë po bëhet për ta parandaluar atë.

Lufta e vitit 2006, gjashtë vjet pasi forcat izraelite u tërhoqën nga jugu i Libanit, shpërtheu pasi Hezbollahu kapi dy ushtarë izraelitë dhe vrau disa të tjerë gjatë një operacioni ndërkufitar.

Izraeli nisi një ofensivë në shkallë të plotë ajrore dhe tokësore dhe vendosi një bllokadë që synonte lirimin e pengjeve dhe shkatërrimin e aftësive ushtarake të Hezbollahut – mision, që në fund, dështoi.

Bombardimet izraelite rrafshuan pjesë të mëdha në jug të Libanit dhe në periferitë në jug të Bejrutit. Hezbollahu gjuajti mijëra raketa në komunitetet në veri të Izraelit.

Në konflikt u vranë afër 1.200 libanezë, shumica civilë dhe 160 izraelitë, shumica ushtarë.

Një rezolutë e Kombeve të Bashkuara i dha fund luftës. Kjo rezolutë bëri thirrje për tërheqjen e forcave izraelite nga Libani dhe krijimin e një zone të çmilitarizimit në pjesën e kufirit të Libanit.

Pavarësisht dislokimit të paqeruajtësve të OKB-së, Hezbollahu vazhdon të operojë në zonën kufitare, përderisa Libani ka thënë se Izraeli vazhdimisht shkel hapësirën e tij ajrore dhe vazhdon të pushtojë tokë libaneze.

Një luftë Izrael-Hazbollah “do të ishte një katastrofë absolute”, paralajmëroi muajin e kaluar sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, pas një furie të diplomacisë fluturuese që ndërmorën SHBA-ja dhe Evropa.

Më shumë se 200 persona, shumica luftëtarë të Hezbollahut, por edhe më shumë se 20 civilë, janë vrarë në anën e Libanit dhe 18 të tjerë janë vrarë në Izrael.

Dhjetëra mijëra persona janë zhvendosur në të dyja palët dhe mundësia e kthimit të tyre ende nuk duket në horizont.

Udhëheqësit politikë dhe ushtarakë të Izraelit kanë paralajmëruar Hezbollahun se lufta ka gjithnjë e më shumë gjasa që të shpërthejë, nëse grupi libanez nuk tërhiqet nga kufiri.

Lideri i Hezbollahut, Hassan Nasrallah, nuk ka kërcënuar se do të nisë një luftë, por ka paralajmëruar për luftime “pa kufij” nëse Izraeli nis luftën. Hezbollahu tha se nuk do të pajtohet për një armëpushim në kufirin Izrael-Liban, para se një armëpushim i tillë të arrihet në Gazë. Grupi po ashtu ka kundërshtuar një propozim të SHBA-së që të lëvizë forcat e tij disa kilometra larg kufirit, sipas zyrtarëve libanezë.

Pavarësisht retorikës, asnjëra palë duket se nuk do luftë, tha Andrea Teneti, zëdhënës i misionit paqeruajtës të OKB-së në jug të Libanit. Megjithatë, “një keqllogaritje potencialisht mund të nxisë një konflikt më të gjerë që do të ishte vështirë i kontrollueshëm”, tha ai.

Si Hezbollahu ashtu edhe ushtria izraelite i kanë zgjeruar aftësitë e tyre që nga lufta e vitit 2006. Megjithatë, të dyja palët janë po ashtu më të brishta.

Në Liban, katër vjetët e krizës ekonomike kanë dëmtuar institucionet publike, përfshirë edhe ushtrinë e shtetit, rrjetin elektrik dhe sistemin shëndetësor. Ky shtet po ashtu strehon mbi 1 milion refugjatë sirianë.

Në fund të tetorit të vitit të kaluar, Libani miratoi një plan emergjent për një skenar të luftës. Ky plan parashikoi edhe zhvendosjen me forcë të 1 milion libanezëve brenda 45 ditësh.

Afër 87.000 libanezë janë të zhvendosur nga zona kufitare. Përderisa Qeveria varet nga financimi i organizatave ndërkombëtare për t’u përballur me krizën, shumë grupe punuese në Liban nuk po mund të mirëmbajnë programet ekzistuese.

Agjencia për refugjatë e OKB-së ka ofruar furnizime për vendstrehimet kolektive dhe ka dhënë fonde emergjente për afër 400 familje në jug të Libanit, tha zëdhënësja Lisa Abou Khaled. Agjencia nuk ka fonde për të mbështetur numër të madh të të zhvendosurve në rast të një lufte, tha ajo.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss