Wednesday, June 29, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Kanadezi synon të thyej rekordin botëror, dëshiron të lundrojë në Oqeanin Atlantik me anijen 1-metërshe – i etur t’i kalojë 3 mijë kilometra

Një baba mëton të lundroj për 3 mijë kilometra në Oqeanin Atlantik, në një anije të vogël 1 metërshe që e ka ndërtuar vet – dhe me këtë synon të thyej rekordin botëror.

Andrew Bedwell, 48-vjeç nga Newfoudland i Kanadasë, gjatë vitit të ardhshëm synon të thyej rekordin botëror për lundrim me anijen më të vogël nëpër Oqeanin Atlantik.

Ai udhëtimin e tij e krahason me një njeri kur ngec në “shportën e mbeturinave”, dhe detyrohet të qëndrojë brenda për 90 ditë.

Ideja për të udhëtuar më anijen që e ndërtoi vet i erdhi nga libri i Hugo Vihlen, që aktualisht mban rekordin për lundrim me anijen më të vogël (1.6 metra) që e realizoi 30 vite më parë.

Anija e punuar nga fibër xhami – është gjysmë metri më e shkurtër dhe arrin të lëvize me një shpejtësi prej 5 kilometra në orë – është një lloj modifikimi i anijes së dizajnuar nga Tom McNally.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.