Thursday, May 26, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Kancelari austriak: Putini tha se furnizimi me gaz është i sigurt

Presidenti rus, Vladimir Putin i tha kancelarit austriak, Karl Nehammer kur u takuan këtë javë se furnizimi i Austrisë me gaz nga Rusia është i sigurt dhe vendi mund të vazhdojë të paguajë për të në euro, tha Nehammer.

Nehammer u takua me Putinin pranë Moskës të hënën dhe deri më tani nuk e kishte përmendur publikisht diskutimin e tyre mbi sigurinë e furnizimit me gaz të Austrisë, ka raportuar APA.

Austria importon 80 për qind të gazit natyror nga Rusia dhe kundërshton një embargo të menjëhershme të gazit të Bashkimit Evropian ndaj Rusisë, duke argumentuar se kjo nuk është e mundur për momentin.

Putin tha “se furnizimi me gaz është i siguruar, se Rusia do të dorëzojë sasitë e kontraktuara dhe se pagesat mund të vazhdojnë të bëhen në euro”, u citua të ketë thënë Nehammer në një intervistë të mërkurën (13 prill).

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha më 31 mars se ka nënshkruar një dekret ku thuhet se blerësit e huaj duhet të paguajnë në rubla për gazin rus nga 1 prilli dhe kontratat do të ndërpriten nëse këto pagesa nuk do të kryhen.

Vendet e Bashkimit Evropian përveç Hungarisë e kanë kundërshtuar këtë formë të pagesës.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.