Tuesday, January 31, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Kili, zjarri vdekjeprurës shkakton 2 viktima dhe djeg 400 shtëpi në Viña del Mar

Të paktën dy persona vdiqën dhe 400 shtëpi u dëmtuan ose u shkatërruan plotësisht në një zjarr të enjten mbrëma në Viña del Mar, Kili, ku autoritetet shpallën gjendjen e jashtëzakonshme.

“Rreth dyqind shtëpi janë në flakë,” tha shefi i zjarrfikësve të qytetit, Patricio Brito, përpara se numri i shtëpive të djegura të shkonte në 400 dhe të konfirmonte vdekjen e dy personave në zjarr.

“Presidenti i Republikës (Gabriel Boriç) ka vendosur të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme” në rajonin Valparaiso, ku administrohet Viña del Mar, tha nënsekretari i brendshëm Manuel Monsalve.

Autoritetet mund të heqin dorë nga të drejtat kushtetuese dhe të urdhërojnë të gjitha masat e nevojshme për lehtësimin e fatkeqësive sipas masës.

Agjencia kombëtare e menaxhimit të emergjencave (ONEMI) shpalli alarmin e kuq në Viña del Mar, një qytet bregdetar rreth 120 kilometra në veri të kryeqytetit Santiago, duke urdhëruar evakuimin e lagjeve.

Zjarri, i nxitur nga fryrjet e erës me shpejtësi 40 deri në 50 kilometra në orë, mbeti jashtë kontrollit nga zjarrfikësit dhe shërbimet pyjore gjatë natës.

Sipas Kompanisë Kombëtare të Pyjeve (CONAF), flakët kanë djegur më shumë se 1100 hektarë.

Katërqind zjarrfikës janë duke punuar, pothuajse të gjithë nga Valparaiso, me mbështetjen e rreth 150 punonjësve të ndërmarrjes pyjore dhe disa njësive që shkuan në zonë nga Santiago.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss