Wednesday, September 27, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Kim bën thirrje për rritjen e kapaciteteve të marinës së Koresë së Veriut

Kim Jong Un i Koresë së Veriut ka kritikuar rritjen e bashkëpunimit trepalësh midis Shteteve të Bashkuara, Koresë së Jugut dhe Japonisë, duke thënë se ata kohët e fundit ishin “mbyllur me njëri-tjetrin”, njoftoi Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve, në një referencë të dukshme në samitin e Camp David të këtij muaji.

Ai akuzoi Uashingtonin se është “më i furishëm se kurrë më parë” duke kryer stërvitje të përbashkëta detare dhe duke vendosur asete strategjike bërthamore në ujërat rreth gadishullit Korean në baza të përhershme, thuhet në raport, shkruajnë mediat e huaja.

“… Arritja e sukseseve në zhvillimin e shpejtë të forcës detare është bërë një çështje shumë urgjente për shkak të përpjekjeve agresive të fundit të armiqve”, citohet të ketë thënë ai.

Kim pranoi se marina e Veriut “nuk kishte qenë e armatosur me armë dhe pajisje luftarake të përditësuara”, por tha se megjithatë, ajo kishte bërë “arritje të mëdha me rëndësi më të madhe” sesa ushtria e financuar më mirë e vendit.

Ai gjithashtu premtoi se marinës do t’i jepeshin armë të reja si pjesë e politikës së Koresë së Veriut për “zgjerimin e operacionit taktik të armëve bërthamore”.

Marina do të bëhet një “komponent i parandalimit bërthamor shtetëror”, ka shtuar ai.

Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Japonia zhvilluan një stërvitje të përbashkët të mbrojtjes raketore detare të martën për t’iu kundërvënë kërcënimeve në rritje bërthamore dhe raketore të Phenianit.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss