Friday, June 24, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Kina ka dërguar tre astronautë në stacionin e ri kozmik

Anija kozmike Shenzhu-14 me tre astronautë kinezë është nisur sot nga qendra e lansimit të satelitit Xhiukuan në provincën veriperëndimore të Gansu.

Anija kozmike Shenzhu, që në gjuhën kineze do të thotë “anije hyjnore”, do të çojë tre astronautë kinezë në stacionin hapësinor të papërfunduar, ku do të qëndrojnë për gjashtë muaj.

Komandanti i misionit Shenzhu-14, Çen Dong, (43), dhe anëtarët e ekuipazhit, Liu Jang, (43) dhe Kai Ksuzhe (46) vjeç, do të jetojnë dhe punojnë në stacionin hapësinor për rreth 180 ditë përpara se të kthehen në Tokë në dhjetor pas mbërritjes së ekuipazhit të Shenzhu. -15.

Shenzhu-14 do të jetë i treti nga katër misionet e drejtuara dhe i shtati nga gjithsej 11 misione të nevojshme për të përfunduar stacionin hapësinor deri në fund të vitit.

Kina filloi ndërtimin e stacionit të saj hapësinor në prill të vitit 2021 me lansimin e Tianhe – i pari dhe më i madhi nga tre modulet e stacionit. Në Tianhe, pak më i madh se autobusi, do të ketë strehim për astronautët pas përfundimit të stacionit hapësinor në formën e shkronjës T. Dy modulet e mbetura, kabinat e laboratorit Ventian dhe Mengtian, do të lansohen në korrik dhe tetor.

Ekuipazhi i Shenzhu-14 do të ndihmojë në vendosjen e moduleve Ventian dhe Mengtian dhe testimin e funksionalitetit të tyre.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.