Thursday, August 11, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Kina vendosi sanksione ndaj Nensi Pelosit pas vizitës së saj në Tajvan

Kina ka vendosur sanksione në afat të pacaktuar ndaj kryetares së Dhomës përfaqësuese të Kongresit amerikan, Nensi Pelosi “dhe anëtarëve të familjes së saj të ngushtë”, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme në Pekin, transmeton DPA.

Vendimi i autoriteteve kineze vjen pas vizitës së fundit të Pelosit në Tajvan edhe krahas siç u tha, paralajmërimit paraprak se vizita e saj në Taipei do të kuptohet si një provokim, pasi Pekini zyrtar e konsideron ishullin pjesë të territorit të saj, ndërsa Uashingtoni zyrtar zyrtarisht e mbështet politikën e “një Kine”.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.