Wednesday, October 5, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Kryeqyteti i Kazakistanit do të quhet sërish Astana

Presidenti i Kazakistanit, Kassym-Jomart Tokayev, ka rënë dakord të rivendosë emrin e mëparshëm të kryeqytetit të vendit vetëm tre vjet pasi ai e riemëroi atë për nder të paraardhësit të tij, tha të martën zëdhënësi i tij.

Sipas mediave të huaja, një nga lëvizjet e para të Tokayevit pas marrjes së detyrës në vitin 2019, pasi presidenti Nursultan Nazarbayev dha dorëheqjen, ishte thirrja që kryeqyteti i Kazakistanit, Astana, të quhej Nur-Sulltan.

Nazarbayev, i cili udhëhoqi vendin për tre dekada nën Bashkimin Sovjetik dhe pasi fitoi pavarësinë në 1991, e zhvendosi kryeqytetin nga Almaty në Astana në vitin 1997.

Lëvizja u vu gjerësisht në pikëpyetje për shkak të izolimit relativ të qytetit në stepat veriore dhe dimrave famëkeq të ftohtë në të cilat temperaturat bien deri në 51 gradë Celsius nën zero (minus-60 F).

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.