Thursday, August 11, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

KSI takohet të Premten, pritet të vendos për masa ndaj Covid 19

Shkup, 13 Korrik – Komisioni për Sëmundjet Infektive do të mbajë takim të premten për të diskutuar situatën me koronavirusin në vend. Sipas statistikave të djeshme, 34 për qind e nga të testuarit dolën pozitivë dhe asnjë i vdekur.

Deri dje ishin 1889 raste aktive me koronavirus. Rastet më aktive kanë qenë në Shkup – 1045, ndërsa nuk ka raste të regjistruara me koronavirus në Krushevë, Demir Kapi, Makedonska Kamenica dhe Pehçevë.

Ndërkohë që situata me Covid-19 në vend aktualisht është stabile, rajoni po përgatitet për valën e re të virusit.

Mbajtja e maskës mbrojtëse është kthyer në Bullgari nga e hëna. Siç tha për BNR, kryeinspektori shtetëror shëndetësor Angell Kunçev, Bullgaria po përballet me një valë të re të Covid-19 dhe një variant të virusit që përhapet shumë herë më shpejt, ndaj duhet të jenë të përgatitur për çdo situatë.

Vijon trendi i rritjes së rasteve të reja me Covid-19 edhe në Shqipëri. Gjatë ditës së djeshme janë regjistruar 1215 raste me koronavirus ose 46.3 për qind e të testuarve janë pozitivë.

Në Austri po rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me koronavirus dhe në 24 orët e fundit janë regjistruar 15.149 raste të reja. Në 24 orët e fundit kanë vdekur nëntë persona të infektuar me korona.

Organizata Botërore e Shëndetësisë po bën apel që Covid-19 është ende një emergjencë globale, pothuajse dy deri në dy vjet e gjysmë pasi u shpall për herë të parë.

“Numri i rasteve të raportuara në OBSH është rritur me 30 për qind në dy javët e fundit, megjithëse rritja e imunitetit të popullatës, kryesisht falë vaksinave, ka ulur ndjeshëm shtrimet në spital dhe vdekjet”, tha bordi i OBSH-së në një deklaratë.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom, tha se Covid-19 është larg nga fundi. Ndërsa virusi na shtyp, ne duhet ta shtypim atë, shtoi ai.

Vaksinimi për dozën e katërt kundër koronavirusit është gjithashtu duke u zhvilluar. Dozën e katërt mund ta marrin të gjithë qytetarët mbi 18 vjeç që kanë marrë tre doza të vaksinës kundër Covid-19, në të gjitha pikat e vaksinimit pa termin. Vaksinimi me dozën e katërt, siç njofton Ministria e Shëndetësisë, është planifikuar të kryhet me vaksinën të “Pfizer” apo “Moderna”. Intervali i rekomanduar ndërmjet dozës së tretë dhe të katërt, pra dozës përforcuese, është të paktën katër muaj.

“Vaksinimi me dozën e katërt rekomandohet veçanërisht për pacientët me sëmundje kronike, pacientë me dializë, pacientë onkologjikë, pacientë me imunitet të kompromentuar dhe pacientë që marrin terapi imunosupresive dhe imunomoduluese për çdo indikacion dhe për personat mbi 60 vjeç. Vaksinimi është masa më e mirë parandaluese për mbrojtjen nga një formë më e rëndë e virusit Covid-19. Shteti ka sasi të mjaftueshme të vaksinave, të cilat janë të sigurta dhe efektive dhe u bëjmë thirrje qytetarëve që të imunizohen në pikat e vaksinimit me një vaksinë kundër Covid-19, për të fituar imunitet shtesë”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Sipas informatave të djeshme nga MSh, numri i rasteve aktive me Covid-19 në vend është 1.889. Shkupi është qyteti me më shumë raste aktive, pasuar nga Manastiri dhe Kumanova.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.