Thursday, August 11, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Një gazetar japonez akuzohet në Mianmar se ka nxitur rebelim

Kameramani japonez Toru Kubota, i cili javën e kaluar u arrestua në Mianmar, sot akuzohet për nxitje të një rebelimi kundër ushtrisë dhe për shkelje të ligjeve të imigracionit, kumtoi sot junta ushtarake e vendit, raportoi Beta.

Kubota u arrestua të shtunën e kaluar ndërsa raportonte nga një protestë kundër ushtarëve në Jangon.

Sipas aktakuzës, ai mund të marrë edhe deri në pesë vjet burg.

Ushtria e Mianmarit e mori pushtetin në shkurt të vitit të kaluar duke rrëzuar qeverinë e zgjedhur të Aung San Su Çi dhe ka zbatuar masa të ashpra kundër atyre dhe cilët e kundërshtojnë.

Shumica nga më shumë se 50 gazetarë të arrestuar në Mianmar po përballen me akuza për nxitje të frikës, përhapjes së lajmeve të rreme ose agjitacion kundër përfaqësuesve qeveritarë.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.