Friday, February 23, 2024
spot_img

Latest Posts

Një ikonë, gjashtë atlete, 8 milionë dollarë: Një ankand i Michael Jordan vendosi rekord

Një koleksion atletesh që superylli Michael Jordan veshi teksa ai dhe Chicago Bulls fituan gjashtë kampionate NBA, ka arritur në ankand vlerën e 8 milionë dollarëve, duke vendosur një rekord të ri për atletet e veshura në lojë.

Gjashtë këpucët Air Jordan – të lojërave të fundit të serive të kampionatit 1991, 1992, 1993, 1996, 1997 dhe 1998 – u shitën të premten.

Shpija e ankandeve Sotheby’s e quajti atë “Koleksioni i dinastisë”.

Sotheby’s nuk e identifikoi blerësin dhe e përshkroi vetëm si “një koleksionist privat amerikan”. Jordan fillimisht i dha një atlete pas ndeshjes fituese të kampionatit në 1991 dhe vazhdoi traditën më pas, sipas Sotheby’s.

Shorti i ankandit përfshinte foto të Jordanit të veshur me një këpucë të vetme teksa festonte fitoret e viteve 1992, 1993, 1996 dhe 1998.

Ai gjithashtu ndihmoi në shkundjen e industrisë së këpucëve atletike dhe kulturës së atleteve të superngarkuara duke u bashkuar me Nike për të krijuar Air Jordans në mesin e viteve 1980.

Atletet që ai veshi në ndeshjen e dytë të finaleve të NBA-së 1998 u shitën gjatë prillit të kaluar në Sotheby për 2.2 milionë dollarë, një rekord për një palë atlete.

Çmimi më i lartë i ankandit për Jordan ishte 10.1 milionë dollarë për fanellën e tij nga ndeshja e parë në atë seri, sipas Sotheby’s, të cilën e shiti atë në vitin 2022.

Thjesht një biletë e papërdorur për debutimin e Jordan në 1984 me Bulls u shit përmes Heritage Auctions në 2022 për 468,000 dollarë – pra 55,000 herë më shumë se vlera normale. 

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss