Monday, December 5, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Një shtëpi dhe 29 mijë euro, ky është fshati ku do t’ju paguajnë që të shpërnguleni

Autoritetet lokale në një fshat piktoresk në Itali do t’u japin rreth 29 mijë euro njerëzve që janë të gatshëm të blejnë një shtëpi dhe të shpërngulen atje.

Qyteti antik i Presicce-s në rajonin e Pulias po ofron para me shpresën se do t’i sjellë një jetë e re komunitetit të tij në pakësim, ndërsa shtëpitë janë drejt rrënimit.

Ajo që e bën propozimin edhe më tërheqës është se Presicce është vetëm 15 minuta me makinë nga plazhet e “paprekura” të bregdetit juglindor të Italisë, duke përfshirë Santa Maria di Leuca.

Ky është rasti më i fundit kur zyrtarët italianë shpërndajnë para për të rinovuar të ashtuquajturat “fshatra fantazmë” dhe zonat rurale në të gjithë vendin.

Vitet e fundit, njerëzit në mbarë botën që ëndërrojnë për një vend në diell, kanë blerë prona me çmime shumë të lira me premtimin se do t’i rinovojnë.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.