Thursday, November 30, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Pa i gatuar, por me shije të paharrueshme: Mafinë me boronica dhe jogurt

Kjo ëmbëlsirë është ideale për të nisur mëngjesin. Provojeni!

Një recetë që mund ta shijoni edhe duke pirë çaj ose kafe, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 300 g miell të bluar butë,
– 8 g pluhur për ëmbëlsira,
– 250 g sheqer,
– 3 vezë,
– 120 g gjalpë,
– 150 g jogurt.

Përgatitja:

Përzieni në një enë të gjithë përbërësit e thatë.

Në enën tjetër tundni të bardhët e vezëve dhe shtojani të verdhët e vezëve, pastaj edhe të gjithë përbërësit e tjerë të njomë.

Ngjishni lehtë përbërësit e thatë me përbërës të njomë.

Vendosni shportëzat e letrës në kallëpe për mafinë dhe shtypni pak që të zhyten në brumë.

Piqni në 170 gradë rreth 25 minuta.

Kur të ftohen nxirrni nga shportëzat dhe shërbejini.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss