Thursday, May 26, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Pa maska e pa çertifikata PO, por pa masa fare JO, ende është herët

Shkup, 14 prill – Të hiqet posedimi i detyrueshëm i certifikatës për vaksinim ose tejkalimi i KOVID-19 për hyrje në vend, propozoi Komisioni për sëmundje infektive. Për momentin, certifikata mbetet e vlefshme për hyrjen në një pjesë të mbyllur të objekteve hotelierike, sepse Komisioni vlerëson se është i nevojshëm një lehtësim gradual i kufizimeve.

Zëdhënësi i Komisionit për Sëmundje Infektive, dr. Zlate Mehmedoviq dje në konferencë për shtyp tha se heqja graduale e masave po jep rezultate dhe kjo shihet pas rënies së përditshme të shifrave.

Propozimi i ri për të hyrë në shtet pa certifikatë vaksinimi apo tejkalimin e tij, duhet të miratohet nga Qeveria.

Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali, ndan të njëjtin qëndrim me Komisionin dhe beson se ende nuk mund të thuhet se është fundi i pandemisë korona dhe se nuk mund të specifikohet se kur do të hiqen të gjitha kufizimet.

“Nuk mund të përcaktojmë orën, por punojmë, marrim informacione çdo ditë dhe e trajtojmë atë temë. Vazhdimisht jemi duhet lehtësuar diçka, duke analizuar ndërkohë nëse kemi vepruar si duhet”, tha Sali.

Në seancën e qeverisë të martën u miratua masa për heqjen e maskave në ambiente të mbyllura, me përjashtim të objekteve shëndetësore, barnatoreve, transportit publik, shtëpive të të moshuarve dhe institucioneve të kujdesit për personat me aftësi të kufizuar.

Në Greqinë fqinje, nga 1 maji hiqen rregullat për të hyrë në të gjitha ambientet e vendit, përkatësisht posedim i certifikatës për vaksinimi ose tejkalim të kovid-19, si dhe testi i detyrueshëm për të pavaksinuarit. Ministri grek i Shëndetësisë, Tanos Plevris njoftoi se nga 1 qershori do të hiqet maska ​​e detyrueshme, si dhe self-testi i detyrueshëm për studentët.

Autoritetet greke kanë njoftuar se rregullat aktuale të hyrjes do të rishikohen më tej dhe të gjitha masat do të rishikohen sërish më 1 shtator.

Ndërkohë, Komiteti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Situatat Emergjente, njëzëri tha dje se nuk ishte koha për të “liruar mbrojtjen” përballë pandemisë Kovid-19.

“Nuk është koha për të reduktuar mbrojtjen tonë ndaj virusit, nuk duhet të heqim dorë nga mbikëqyrja, testimi dhe raportimi, nuk duhet të lehtësojmë masat sociale dhe shëndetësore dhe nuk duhet të heqim dorë nga vaksinimi”, tha kryetari i Komitetit për gjendje të jashtëzakonshme të OBSH-së, Didie Usin.

Kryetari i OBSH-së Tedros Adanom Gebrejesus theksoi se lajmi i mirë është se në botë javën e kaluar është regjistruar numrin më i ulët i vdekjeve nga kovid-19 që nga fillimi i pandemisë. Megjithatë, ai theksoi se disa vende ende po kalojnë majat e infeksionit që po ushtron presion mbi sistemin e tyre spitalor.

Sipas statistikave të djeshme të KOVID-19, në vend janë kryer 2216 testime dhe janë regjistruar 185 raste të reja me KOVID-19, nga të cilat 28 janë riinfeksion. Shumica prej tyre, përkatësisht 114 raste të reja të regjistruara janë në Shkup. Raporti i Institutit të Shëndetit Publik nuk regjistroi asnjë vdekje ditën e djeshme.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.988.999 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID që nga fillimi i epidemisë është 308.152, numri i të shëruarve është 297.724, numri i të vdekurve është 9.256 dhe numri i rasteve aktive është 1.172.

Sipas të dhënave të ISHP-së, numri më i madh i rasteve aktive është në Shkup – 628, ndërsa Berovë, Dojran, Makedonski Brod, Makedonska Kamenica dhe Probishtip aktualisht nuk kanë asnjë rast aktiv me koronavirus.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.