Thursday, November 30, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Paratë e shpenzuara mirë: 12 nga marrëveshjet më të mira të transferimeve këtë verë – Ramadani dhe Messi në listë

Mediumi i njohur botëror The Guardian ka bërë një përzgjedhje lëvizjesh apo transferimesh që mendojnë se ishin biznes i mirë në të gjitha aspektet.  

Vera e vitit 2023 ka parë transferime të mëdha sidomos në Ligën Premier dhe Superligën e Arabisë Saudite.

Megjithatë, ka pasur edhe lëvizje të “lirë”, por që po cilësohen si marrëveshje shumë të mira në këtë fillim sezoni.

Mediumi The Guardian ka zgjedhur 12 marreveshjet më të mira të kësaj vere, ku në listë gjenden kosovari Ylber Ramadani, Lionel Messi dhe Christian Pulisic.

Christian Pulisic (Chelsea – Milan, 20 milionë euro)

Pulicis ishte pjesë e spastrimit të madh të Chelseat këtë verë, pasi largoi mbi 10 lojtarë pas shpenzimeve prej më shumë se 1 miliard funte nga Todd Boehly.

I nënshkruar për rreth 60 milionë euro nga Dortmundi në vitin 2019, Pulisic u shit për një maksimum prej 22 milionë euro te Milani.

Duke pasur parasysh dëshirën e kuqezinjve për të zhvilluar markën e tyre në SHBA, vetëm prania e tij mund të vlejë aq sa tarifa që paguan.

Ai njoftoi ardhjen e tij me një gol të mrekullueshëm në Bologna.

Daichi Kamada (Eintracht Frankfurt – Lazio, falas)

Një nga misteret më të mëdha të kësaj vere ishte se si Kamada kaloi më shumë se një muaj pa klub pasi kontrata e tij me Eintracht Frankfurt skadoi në fund të qershorit.

Ylli japonez ka lënë gjurmë në skenat më të mëdha, duke impresionuar në Kupën e Botës në Katar pasi ndihmoi klubin e tij të fitonte Ligën e Evropës në vitin 2022.

Tottenham ishte ndër skuadrat që u përfol se do ta transferonte kur Milani u tërhoq nga marrëveshja për të nënshkruar 27-vjeçarin, por Lazio në vend të kësaj ‘vodhi’ nënshkrimin e Kamadës.

Ai tashmë ka ndikuar të klubin kryeqytetas, duke shënuar në fitoren e skuadrës së Maurizio Sarrit ndaj Napolit, transmeton Telegrafi.

Kevin Volland (Monaco – Union Berlin, 4 milionë euro)

Ish-sulmuesi i Leverkusenit është rikthyer në Bundesligë me Union Berlin, të cilët kanë kërkuar të “qojnë pluhur” mbi skuadrën e tyre.

Me rënien e Hertha Berlin, debutuesit e Ligës së Kampionëve duan ta bëjnë të tyrin kryeqytetin gjerman, duke sjellë gjithashtu emra si Leonardo Bonucci dhe Robin Gosens.

I nënshkruar për 4 milionë euro, Volland bëri një fillim të pafat kundër RB Leipzig me një karton të kuq direkt.

Megjithatë, një lojtar me 77 gola në Bundesligë në karrierë dhe 63 asistime nuk ka gjasa të mos fillojë shkëlqimin pas një kohe.

Rob Holding (Arsenal në Crystal Palace, 1.2 milionë euro)

Pas më shumë se shtatë vjetësh në Emirates Stadium, Holding u largua në heshtje për në klubin tjetër londinez, në ditën e fundit të afatit kalimtar.

Qendërmbrojtësi ishte vetëm një rezervistë i ekipit të parë te Arsenali ndër vite, por gjithsesi pati më shumë se 150 paraqitje si një lojtar i besueshëm i skuadrës.

Një nënshkrim nga Bolton në fund të epokës së Arsene Wenger, Holding kapërceu hendekun midis epokave, por luftoi për të mbajtur vendin e tij pasi Mikel Arteta kërkoi më shumë aftësi për të luajtur me top nga mbrojtësit e tij.

Ende vetëm 27 vjeç, lojtari i përdorur dikur nga Wenger për të justifikuar shpenzimet e reduktuara ende duket seriozisht i nënçmuar.

Artem Dovbyk (Dnipro – Girona, 7.75 milionë euro)

Sulmuesi ukrainas u kthye në shtëpi te Dnipro nga Midtjylland në vitin 2020 dhe gjeti një tjetër formë të lartë, duke shënuar 54 gola në 86 paraqitje – përfshirë 32 sezonin e kaluar, ndërsa Dnipro  përfundoi i dyti në ligë.

Dovbyk ka gjithashtu një aftësi për gola të mëdhenj ndërkombëtarë, duke shënuar vonë kundër Skocisë në “play-off” të Kupës së Botës dhe Suedisë në Euro 2020.

Everton dhe Nottingham Forest kanë treguar interes përpara se Girona të paguante një rekord klubi prej 7.7 milionë euro për nënshkrimin e tij.

Dovbyk bëri një ndikim të menjëhershëm me një gol barazimi në Real Sociedad.

Teddy Teuma (Union SG – Reims, 4.6 milionë euro)

Malta nuk ka qenë kurrë një vatër e talenteve të futbollit, por Teuma mund të jetë gati ta ndryshojë këtë. Transferimi i ri i Reims tashmë po ndërton një mbështjellje të mirë të pikave kryesore pas një karriere të kaluar në ligat e ulëta.

Mesfushori nuk nënshkroi marrëveshjen e tij të parë profesionale deri në moshën 24-vjeçare, por koha e tij në Red Star FC të Ligue 2 u zbeh. Teumas iu ofrua shansi për t’u bashkuar me skuadrën belge të nivelit të dytë, Union Saint-Gilloise, dhe i ndihmoi ata të ngriheshin nga errësira në futbollin evropian.

Tani 29-vjeç, ai u rrëmbye nga menaxheri anglez Will Still në Reims këtë verë për 4.6 milionë euro dhe një bonus të raportuar prej 2 milionë euro në rastin e pamundur që ai një ditë të ndihmojë klubin francez të fitojë Ligën e Kampionëve.

Benie Traore (Hacken – Sheffield United, 4.6 milionë euro)

Cameron Archer dhe Vinicius Souza kanë mbërritur në Sheffield United këtë sezon për 30 milionë funte së bashku, por, përtej kësaj, klubi ka qenë në kërkim të një transferimi të volitshëm.

Një diamant i përafërt i mundshëm është Traore, një sulmues 20-vjeçar, përparimi i të cilit në skuadrën suedeze Hacken u prish nga dëmtimi.

Megjithatë, ylli nga Bregu i Fildishtë e filloi sezonin aktual Allsvenskan me 15 gola në 20 ndeshje. Kjo normë mbresëlënëse e golave bëri që Sheffield United të shfrytëzonte një shans ndaj tij dhe ai tashmë ka treguar veten e tij që mund të jenë avantazh për klubin anglez.

Pepelu (Levante – Valencia, 5 milionë euro)

E përfshirë në krizë të vazhdueshme financiare, Valencias i është dashur të bëjë një ‘merkato’ krejt tjetër për dallim nga vitet e fundit.

Që nga përfundimi i tyre i fundit në top-katërsh në sezonin 2019/20, klubi ka shpenzuar 35 milionë euro për lojtarë të rinj dhe 170 milionë euro kanë bërë shitje për të balancuar librat.

Transferimet e mëdha janë të rralla në këtë cep të Spanjës, por pasi mposhti rënien sezonin e kaluar, Los Che arriti të blejë mesfushorin Pepelu nga Levante. Rivalët e tyre të qytetit mbetën të tërbuar.

Pepelu këmbëngul se ai “nuk ndihet si tradhtar” dhe është marrë me punën e tij, duke shënuar golin e fitores në një paraqitje të mirë të ndeshjes kundër Las Palmas.

Daniel Peretz (Maccabi Tel-Aviv – Bayern Munich, 4.3 milion £)

Me Manuel Neuer duke u rikuperuar ende nga thyerja e këmbës që pësoi në një aksident me ski në dhjetor, Bayern e kaloi verën duke kërkuar portier mbulesë.

Ishte izraeliti Peretz që ra në sy pasi priti dy penallti për Gjermaninë në Kampionatin Evropian U-21.

Pasi Kepa Arrizabalaga zgjodhi Real Madridin, Bayern u hodh pas Peretz, duke nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare, ku ai fillimisht do të jetë një rezervë për veteranin Sven Ulreich.

Neuer pritet të kthehet së shpejti, por Peretz duhet të ketë një shans për të fituar vendin si pasardhës i mundshëm i veteranit. Peretz është gjithashtu një specialist i pritjes së penalltive.

Ylber Ramadani (Aberdeen – Lecce, 1.2 milionëeuro)

I lindur në Gjermani dhe i rritur në Kosovë, Ramadani ka “kaluar 12 vite larg shtëpisë” për të ndjekur ëndrrën e tij për të luajtur futboll elitar.

Verën e kaluar, Aberdeen pagoi 120 mijë funte për të nënshkruar me mesfushorin nga MTK Budapest. Ramadani bëri 44 paraqitje sezonin e kaluar ndërsa Dons përfundoi i treti – por ishte përsëri në lëvizje pasi Lecce e kërkoi atë si zëvendësues për Morten Hjulmand të lidhur me Sportingun.

Aberdeen e lejoi 27-vjeçarin të ndiqte ëndrrën e tij në Serie A dhe ai shpejt ka fituar krahasime me Gennaro Gattuso.

Pas më shumë se një dekade në rrugë, Ramadani duket se më në fund është në vendin e duhur, përcjell Telegrafi.

Abde Ezzalzouli (Barcelona – Rel Betis, 7.5 milionë euro)

Jashtë Arabisë Saudite, tema kryesore e kësaj vere ka qenë rritja e kostos së lojtarëve të rinj. Barcelona u jep të rinjve një shans më shpesh se shumica dhe nëse të rinjtë largohen, ai priret të jetë i përkohshëm.

Një përjashtim i dukshëm është Ezzalzouli, sulmuesi anësor maroken për të cilin Xavi besonte se ishte gati për ekipin e parë të Barçës.

Pas një stuhie të vonshme të ardhurash, një nevojë e dukshme për të balancuar librat çoi në largimin e tij në ditën e fundit.

Barcelona ka siguruar një klauzolë kthimi për të marrë Ezzalzouli për vetëm 20 milionë euro, ndërsa Betis ka një talent të ri gati për të bërë një ndikim të menjëhershëm.

Lionel Messi (PSG – Inter Miami, falas)

Inter Miami nuk i pagoi Paris Saint-Germain asnjë tarifë për Messin, por ai nuk është edhe aq i lirë, pasi fituesi i Kupës së Botës do të fitojë 100 milionë euro të garantuara për kontratën e tij 2.5-vjeçare.

Messi ka shënuar 11 gola në 11 ndeshje në MLS dhe tifozët janë grumbulluar kudo që ai luan – gjë që tregon se ku qëndron vlera e tij e vërtetë.

I renditur nga Forbes si ekipi i 11-të më i vlefshëm i ligës, me vlerë 600 milionë dollarë, Inter Miami pret që ky vlerësim të dyfishohet brenda një viti.

Megjithatë, Messi është lloji i superyllit që mund të ngrejë një ligë të tërë – gjë që shpjegon pse partneri i transmetimit Apple thuhet se i ka ofruar atij një marrëveshje për ndarjen e të ardhurave si pjesë e kësaj marrëveshjeje të pazakontë.

Messi nuk ishte i lirë, por tashmë duket se ia vlen paratë.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss