Thursday, February 9, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Pesë persona e humbën jetën në përplasjen midis armatës dhe militantëve në Pakistan

Tre ushtarë dhe dy kryengritës janë vrarë në bastisjen e pikëstrehimit të militantëve në Pakistan, kumtoi Armata e Pakistanit.

Përplasjet midis militantëve dhe ushtrisë ndodhi gjatë një bastisjeje në rajonin Kuram në afërsi të kufirit me Afganistanin, thuhet në kumtesën e Armatës së Pakistanit.

Në kumtesë më tej thuhet se “terroristët” e vrarë janë kyçur në sulmet mbi forcat e sigurisë në rajon.

Forcat pakistaneze shpesh kryejnë bastisje të tilla në mbarë vendin, ndërsa bastisja e fundit ka ndodhur dy ditë pasi qeveria kumtoi se një luftëtar taleban nga Kurami ka aktivizuar automjet-bombë në Islamabad të premten e kaluar.

Megjithatë, shkaku për këtë bastisje nuk është publikuar zyrtarisht.

Talebanët e njohur si Tehrik-e-Taliban Pakistan, të afërt me talebanët në Afganistan, janë aktivë në rajonin Kuram.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss