Wednesday, November 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Peshkatari thyen rekordin botëror, kap peshkun më të madh në botë

Një peshkatar ka mahnitur kolegët e tij peshkatarë anembanë botës pasi arriti të kapte një peshk të artë 31 kg ndërsa peshkonte në Champagne, Francë.

Andy Hackett, 42 vjeç, ishte në Blue Water Lakes kur kapi peshkun gjigant portokalli, që shumë besojnë se mund të jetë më i madhi në botë.

Hackett, një drejtor kompanie me bazë në Worcestershire, i cili e quan peshkun “Karota” shprehet se e ka ditur që ky peshk ishte në këtë ujëra, por nuk e kishte menduar se do e kapte ndonjëherë.

Karota nuk është një peshk i kuq, por një specie hibride e krapit të lëkurës dhe krapit koi, të cilët janë peshq dekorativë që gjenden zakonisht në pellgje.

Sipas zëdhënësit të Blue Water Lakes, Jason Cowler, ky ekzemplar, i cili vlerësohet të jetë rreth 20 vjeç, u pa në liqene 15 vjet më parë dhe e konsideronin si diçka ndryshe. Peshkatarët janë përpjekur gjithmonë për ta kapur atë.

Ai tha: Që atëherë është rritur dhe është rritur, por nuk del shpesh. Ajo është shumë e pakapshme.

Karota kishte arritur t’i shmangej kapjes derisa Hackett e kapi atë në fillim të këtij muaji.

Duke folur për Daily Mail, Hackett tha: E dija se ishte një peshk i madh kur e zuri karremin. Pastaj doli në sipërfaqe 30 ose 40 metra jashtë dhe pashë se ishte portokalli. Ishte e shkëlqyeshme ta kapja, por ishte gjithashtu një fat i madh.

Atij iu deshën 25 minuta duke u përpjekur të nxirrte peshkun nga uji. Hackett bëri foto me të dhe e lëshoi ​​përsëri në liqen. /tvklan.al

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss