Thursday, August 11, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Protesta nuk ka, Mickoski iku në pushim

Shkup, 17 Korrik – Protestat përfunduan, por kampi i qytetarëve këtu para Kuvendit të Maqedonisë vazhdon edhe më tej. Nga sot në një lokacion të ri në parkun “Gruaja luftëtare”. Vetëm rreth dhjetë qytetarë mbeten kundër propozimit francez me të cilin hapet procesi i integrimit evropian të Maqedonisë në Bashkimin Evropian.

“Protesta nuk do të ketë, janë anuluar, të DPMNE-së kanë shkuar me pushime, Mickoski i pari u bë gati dhe ka shkuar për të pushuar, e tash kur të vijë rumunia nga Kroacia, do t’i përzgjedhë të gjithë pas pushimit, të shohim kush çfarë parash evropiane ka marrë.”- akuzon një protestues.

Protestuesit akuzuan kryetarin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, se i ka ndërprerë protestat për të shkuar në pushime.

Një tjetër kampist thotë se po qëndrojnë para Kuvendit sepse ka njerëz që kanë mbetur për të mbrojtur demokracinë në mënyrën e duhur dhe akuzon se një pjesë e madhe e qytetarëve kanë ardhur sipas direktivës së partive politike dhe jo sepse e duan shtetin.

“Fatkeqësisht, del se ne jemi komb i selive. Pra, çfarë do t’u thotë shtabet, çfarë direktivash do t’u japin, ashtu vijnë njerëzit. Rezulton se maqedonasit më shumë i duan partitë sesa Maqedoninë. Dhe të them të drejtën, të gjithë ne që jemi këtu nuk jemi të ngjyrosur politikisht, jemi patriotë, nuk jemi këtu sipas direktivës së askujt, ne jemi këtu për kauzën, jemi këtu për Maqedoninë.”- thotë një tjetër.

Propozimi francez për heqjen e vetos bullgare dhe fillimin e negociatave për anëtarësim, pas të cilave qëndronte e gjithë BE-ja, në Maqedoni hasi në rezistencë të opozitës maqedonase, një pjesë e qytetarëve, disa akademikëve dhe organizatave joqeveritare. Në Shkup nga 2 korriku, qytetarët kanë protestuar pothuajse çdo ditë dhe në këto protesta janë lënduar mbi 50 policë, ndërsa janë arrestuar mbi 40 persona.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.