Sunday, August 14, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Protestat në Hungari vazhdojnë për të pestën ditë kundër rritjes ndaj ndryshimeve tatimore të Orbanit

Protestuesit kanë dalë në rrugët e Budapestit që kur parlamenti miratoi ndryshimin e ligjit në protestat e para që kur kryeministri fitoi mandatin e katërt.

Mijëra njerëz protestuan në Budapest të shtunën për të pestën ditë kundër qeverisë së Viktor Orban, teksa zemërimi thellohet mbi ndryshimet tatimore që kritikët thonë se do të dëmtojnë bizneset e vogla.

Hungarezët kanë dalë në rrugë që kur parlamenti miratoi një ndryshim ligji të martën që do të prekë qindra mijëra pronarë të bizneseve të vogla. Protestat janë të parat që kur Orbán, kryeministri, fitoi një mandat të katërt radhazi me një dërrmues në prill.

Disa mijëra njerëz marshuan në qendër të Budapestit të shtunën duke brohoritur, “Orbán, humbi”.

Viktor Orbán
Hungaria do të bëjë fitim vjetor prej 600 milionë dollarësh përmes taksës ruse të naftës – agjencia kërkimore
Lexo më shumë
“Është çmenduri ajo që ata [qeveria] kanë bërë,” tha një protestues, avokatja 37-vjeçare Ilona Pusztai. “Kjo nuk do të sjellë më shumë të ardhura për buxhetin.”

Një tjetër protestues, Zoltan Gemesi, një mësues 68-vjeçar, tha: “Qeveria aktualisht po planifikon masa të tilla shtrënguese [por] njerëzit nuk mund t’i tolerojnë më ato.”

Duke iu drejtuar tubimit, Peter Marki-Zay, i cili drejtoi një opozitë të bashkuar, por humbi kundër Orbanit në prill, tha se premtimet e fushatës së kryeministrit nacionalist ishin “provuar se ishin gënjeshtra”.

Në fjalimin e tij të rregullt në radio të premten, Orbán mbrojti ndryshimin e ligjit të taksave si “të mirë dhe të nevojshëm”.

Pavarësisht kufijve të çmimeve për gjërat thelbësore, vendi i Evropës Qendrore përballet me inflacion në rritje dhe një rënie të monedhës vendase mes bisedimeve me Brukselin mbi financimin e frenuar të Bashkimit Evropian. Hungaria, e cila varet kryesisht nga nafta dhe gazi rus, shpalli një “gjendje rreziku” të mërkurën për krizën energjetike të shkaktuar nga lufta në Ukrainë.

Ndër masat për të trajtuar problemin është një përcaktim që njerëzit që konsumojnë më shumë se sasia mesatare e energjisë do të duhet të paguajnë për të me çmimin e tregut dhe jo me normën e subvencionuar shtetërore.

… kemi një favor të vogël për të kërkuar. Miliona njerëz po i drejtohen Guardian-it për lajme të hapura, të pavarura dhe cilësore çdo ditë dhe lexuesit në 180 vende anembanë botës na mbështesin tani financiarisht.

Ne besojmë se të gjithë meritojnë akses në informacionin që bazohet në shkencë dhe të vërtetë, dhe analiza të rrënjosura në autoritet dhe integritet. Kjo është arsyeja pse ne bëmë një zgjedhje tjetër: ta mbajmë raportimin tonë të hapur për të gjithë lexuesit, pavarësisht se ku jetojnë ose çfarë mund të përballojnë të paguajnë. Kjo do të thotë që më shumë njerëz mund të jenë më të informuar, të bashkuar dhe të frymëzuar për të ndërmarrë veprime kuptimplota.

Në këto kohë të rrezikshme, një organizatë globale e lajmeve që kërkon të vërtetën si Guardian është thelbësore. Ne nuk kemi aksionarë apo pronar miliarder, që do të thotë se gazetaria jonë është e lirë nga ndikimi tregtar dhe politik – kjo na bën të ndryshëm. Kur nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme, pavarësia jonë na lejon të hetojmë, sfidojmë dhe ekspozojmë pa frikë ata që janë në pushtet.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.