Thursday, September 21, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Pse duhet të konsumoni fruta çdo ditë

Frutat janë të dobishme për shëndetin pasi përmbajnë shumë lëndë ushqyese. Përveç kësaj, frutat gjithashtu ju mbajnë energjik gjatë gjithë ditës dhe gjithashtu largojnë lodhjen. Disa arsye pse duhet t’i përfshini në rutinën tuaj të përditshme.

Konsumi i frutave zvogëlon peshën

Fruti përmban fibra dhe kalori të ulët që rregullon peshën. Për shkak të fibrave, stomaku është i ngopur për një kohë të gjatë dhe nuk keni dëshirë për ushqime junk.

Konsumi i frutave rregullon diabetin

Frutat përmbajnë polifenole dhe fibra të cilat ulin nivelin e insulinës dhe sigurojnë lehtësim nga diabeti i tipit II. Megjithëse sheqeri është i pranishëm në fruta, polifenolët rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak.

Njerëzit duhet të konsumojnë 400 gramë fruta ose duhet të konsumohen 5 racione prej 80 gramësh. Nëse ndiqni këto rekomandime, do të keni lehtësim nga shumë probleme shëndetësore si dhe do të ndiheni më të fortë dhe energjik.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss