Thursday, May 26, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Regjistrohen 142 raste të reja me Kovid-19, katër të vdekur dhe 198 pacientë të shëruar

Shkup, 14 prill  – Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 1.997 teste, ndërsa janë regjistruar 142 raste të reja me KOVID-19, një i vdekur dhe 198 pacientë të shëruar.

I ndjeri është nga Shkupi (82). Ai vdiq në spital. Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga “Termi im”, janë raportuar edhe tre persona të vdekur nga Shkupi (1), Strumica (1) dhe Kriva Pallanka (1) të moshës prej 36 deri në 75 vjeç. Personat e raportuar kanë ndërruar jetë në periudhën 07.03-08.04.2022, dy në spital dhe një në shtëpi. Komorbiditete janë raportuar te të katër personat e vdekur, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Nga 142 të sapoinfektuar nga Shkupi janë 77, Manastiri 22, Kavadari, Gostivari dhe Strumica nga 5, Struga 4, Velesi, Ohri, Kërçova, Resnja dhe Radovishi nga 3, Shtipi dhe Prilepi nga 2, Koçani, Kumanova, Gjevgjelia, Dellçeva dhe Berova nga 1. Nga numri i përgjithshëm pozitiv (142), janë regjistruar 25 riinfeksione.

Nga 198 pacientë të shëruar nga Shkupi janë 112, Manastiri 24, Ohri 12, Prilepi, Kavadari dhe Kumanova nga 7, Resnja 6, Velesi, Dellçeva dhe Berova nga 3, Strumica Kërçova, Radovishi, Koçani dhe Gjevgjelia nga 2 dhe Shtipo, Negotina, Dibra dhe Vallandova nga 1.

Janë kryer 1.997 analiza përmes: ISHP-144, QSHP Shkup-77, QSHP Manastir-72, QSHP Prilep-19, QSHP Tetovë-13, QSHP Kumanovë-31, spitali laboratorik Kozle-18, KU Pulmologjia me alergologji -1, Instituti për mikrobiologji-107, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -41, Avicenna-34, Biotek-41, Sistina-36, laboratori Laor-44, Sinlab-13, Remedika-19, Fertiliti-15, Genea-7, Nikob Lab-133 , VFV Medical-36, Eli Medica Plus-12, Royal Medica-3, Spectra-MM-3, Rapid Lab-0, Zhan Mitrev Strumicë-4, Nova Lab Diagnostics-1, Ramus-3 dhe ISHP dhe ISHP (test i shpejtë ) – gjithsej 1.070

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.990.996 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vend që nga fillimi i epidemisë është 308.294, numri i të shëruarve është 297.922, numri i të vdekurve është 9.260, ndërsa numri i rasteve aktive është 1.112.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, shpërndarja nëpër qytete është si në vijim:

Shkup 144845, Aktiv 592
Kumanovë 16604, Aktiv 20
Manastir 15078, Aktiv 164
Prilep 14090, Aktiv 55
Tetovë 13438, Aktiv 13
Kavadar 10591, Aktiv 38
Veles 9716, Aktiv 15
Gostivar 9563, Aktiv 21
Ohër 8807, Aktiv 38
Strumicë 8034, Aktiv 19
Shtip 7994, Aktiv 15
Kërçovë 5595, Aktiv 28
Koçan 5067, Aktiv 6
Strugë 4708, Aktiv 6
Gjevgjeli 4392, Aktiv 7
Negotinë 3668, Aktiv 5
Resnjë 2708, Aktiv 12
Sveti Nikollë 2622, Aktiv 5
Radovish 2524, Aktiv 12
Kriva Pallankë 2413, Aktiv 3
Dellçevë 1972, Aktiv 15
Dibër 1673, Aktiv 0
Berovë 1643, Aktiv 1
Vallandovë 1481, Aktiv 1
Vinicë 1387, Aktiv 5
Probishtip 1264, Aktiv 0
Bogdanc 1019, Aktiv 1
Kratovë 962, Aktiv 2
Krushevë 928, Aktiv 5
Demir Hisar 828, Aktiv 1
Makedonski Brod 736, Aktiv 0
Demir Kapi 591, Aktiv 5
Makedonska Kamenicë 523, Aktiv 0
Pehçevë 486, Aktiv 2
Dojran 344, Aktiv 0. 

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.