Saturday, June 25, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Regjistrohen 65 raste me Covid-19, 78 të shëruar dhe asnjë të vdekur

Shkup, 10 qershor – Nga 1.090 teste të bëra, në 24 orët e fundit janë regjistruar 65 raste të reja me Kovid-19 edhe atë në Shkup-41, Manastir-9, Kavadar, Ohër, Shtip dhe Negotinë – nga 2, Kumanovë, Prilep, Tetovë, Veles, Gostivar, Strumicë dhe Strugë nga 1, sipas të dhënave nga Instituti për shëndet publik, informon Ministria e Shëndetësisë.

Nga gjithsej 65 rastet pozitive, 8 janë riinfeksione.

Janë regjistruar 78 pacientë të shëruar nga: Shkupi – 54, Manastiri – 6, Ohri dhe Negotina – 4, Shtipi – 3, Prilepi dhe Velesi – nga 2, Kumanova, Strumica dhe Kërçova – nga 1.

Gjatë 24 orëve të fundit nuk ka persona të vdekur të raportuar. Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga Termi Im, janë regjistruar 3 persona të vdekur nga Shkupi (2) dhe Ohri (1). Të raportuarit janë të moshës 63 deri në 92 vjeç dhe kanë vdekur në periudhën nga 24.05 – 07.06.2022. Dy persona kanë vdekur në kushte spitalore, ndërsa një person në kushte të shtëpisë.

Janë bërë 1090 teste përmes: ISHP-110, QSHP Shkup-28, QSHP Manastir-30, QSHP Prilep-5, QSHP Tetovë-10, QSHP Kumanovë-9, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, spitali laboratorik Kozle-0, UK Pulmologji me alergologji-6, CGH 8-0 shtator, Instituti i Mikrobiologjisë-25, Zan Mitrev (Philip II) -32, Avicena-37, Biotek-30, Sistina-34, laboratori Laor -57 , Sinlab-5, Remedika-5, Fertiliteti-14, Genea-17, Nikob Lab-47, VFV Medikal-10, Eli MedikaPlus-13, Rojal Medika-3, Spektra-MM-5, Rapid Lab-16, Zhan Mitrev Strumica-3, Nova Lab Diagnostiks-1, Ramus-11, ISHP dhe IPSH (test i shpejtë) – gjithsej 527.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 2.065.025 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 312.538, numri i të shëruarve është 302.807, numri i të vdekurve është 9.316, ndërsa numri i rasteve aktive është 415.

Shpërndarja sipas qyteteve Të sëmurë (gjithsej), Raste aktive (gjithsej)

Shkup 147321, Aktiv 260
Kumanovë 16684, Aktiv 8
Manastir 15717, Aktiv 44
Prilep 14221, Aktiv 6
Tetovë 13485, Aktiv 7
Kavadar 10698, Aktiv 13
Veles 9802, Aktiv 5
Gostivar 9615, Aktiv 10
Ohër 8940, Aktiv 17
Shtip 8082, Aktiv 14
Strumicë 8079, Aktiv 5
Kërçovë 5653, Aktiv 2
Koçani 5100, Aktiv 6
Strugë 4730, Aktiv 2
Gjevgjeli 4424, Aktiv 1
Negotinë 3700, Aktiv 3
Resnjë 2751, Aktiv 1
Sveti Nikole 2636, Aktiv 2
Radovish 2531, Aktiv 0
Kriva Pallankë 2419, Aktiv 1
Dellçevë 1986, Aktiv 1
Berovë 1692, Aktiv 1
Dibër 1679, Aktiv 2
Valandovë 1488, Aktiv 0
Vinicë 1395, Aktiv 2
Probishtip 1267, Aktiv 0
Bogdanci 1021, Aktiv 0
Kratovë 966, Aktiv 0
Krushevë 930, Aktiv 1
Demir Hisar 836, Aktiv 0
Makedonski Brod 739, Aktiv 1
Demir Kapija 593, Aktiv 0
Makedonska Kamenica 525, Aktiv 0
Pehçevë 486, Aktiv 0
Dojran 347, Aktiv 0. 

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.