Thursday, November 30, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Rritet në 8 numri i të vdekurve nga stuhia e fortë në Sao Paulo

Numri i të vdekurve nga një stuhi e fortë që goditi shtetin Sao Paulo të Brazilit juglindor u rrit në tetë, tha agjencia e Mbrojtjes Civile.

Stuhia bëri kërdinë: erërat me shpejtësi 130 km në orë kanë rrëzuar mbi 900 pemë, shirat kanë shkaktuar përmbytje dhe ndërprerjet e energjisë elektrike kanë prekur më shumë se 2 milionë njerëz.

Viktima e fundit përfshinte një pacient që ishte shtruar në spital në qytetin e Ibiuna pasi u godit nga një pemë, por më vonë iu nënshtrua plagëve, duke rritur numrin e të vdekurve.

Viktima të tjera fatale u vranë nga rënia e pemëve, shembja e mureve dhe fundosja e një varke të vogël në ishullin Ilhabela.

Departamenti i Mbrojtjes Civile dhe Zjarrfikësve thanë se ata regjistruan më shumë se 2,000 thirrje urgjente në 40 qytete.

Kompania elektrike në pronësi private Enel, e cila ka koncesionin publik për ofrimin e shërbimit, tha se 2.1 milionë banorë mbetën pa energji elektrike pasi rënia e pemëve dëmtoi kabllot e energjisë elektrike.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Agencia Brasil, 200,000 banorë ishin ende pa energji elektrike në kryeqytetin e shtetit Sao Paulo, qyteti më i madh në Amerikën e Jugut me 12 milionë banorë.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss