Thursday, February 9, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Rritet numri i vdekjeve nga kolera në Malavi, mbyllen shkollat

Malavi ka vonuar hapjen e shkollave publike në dy qytetet kryesore të vendit të Afrikës jugore, Blantyre dhe Lilongwe, tha të hënën ministri i shëndetësisë, në përpjekje për të ngadalësuar një rritje të vdekjeve nga kolera.

Numri i përgjithshëm i rasteve dhe vdekjeve është përshpejtuar në 17 mijë e 824 qëkur rastet u raportuan për herë të parë në mars, me shkallën e vdekshmërisë në rritje në 3.34 për qind, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Kolera është një problem vjetor gjatë muajve me shi në Malavi nga nëntori deri në mars, ku numri i vdekjeve është rreth 100 në vit. Por shpërthimi aktual pritet të jetë më i keqi deri më tani.

“Për shkak të rritjes së vazhdueshme të rasteve të kolerës dhe vdekjeve në qytetet Blantyre dhe Lilongwe, shkollat fillore dhe të mesme në të dy qytetet nuk do të fillojnë më 3 janar siç u këshillua më parë”, tha në një deklaratë ministrja e Shëndetësisë, Khumbize Chiponda, shkruan Al Jazeera, përcjell Klankosova.tv

Një datë e re e rihapjes do të shpallet më vonë, tha ajo.

Agjencia shëndetësore e OKB-së thotë se normat e vdekshmërisë po rriten në rreth 30 vende të botës që raportuan shpërthime të kolerës në vitin 2022, rreth një e treta më e lartë se në një vit të zakonshëm.

Kolera përhapet nga ushqimi ose uji i kontaminuar dhe mund të shkaktojë diarre akute. Shumë njerëz kanë simptoma të lehta, por mund të vdesin brenda disa orësh nëse nuk trajtohen.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss