Wednesday, September 27, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Rusia po destabilizon Ballkanin Perëndimor

Uashington, 14 shtator – Ish shefi i Divizionit të Evropës në Drejtorinë e Operacioneve në CIA Rolf Mowatt-Larssen ka deklaruar nga Tirana se Shqipëria po kontribuon në forcimin e marrëdhënieve transatlantike. 

Për Larsen ka tre opsione se kur presidenti Putin do të përdorë armët nukleare.

E pranishme në Seminarin për impaktin e luftës në Ukrainë në zhvillimet aktuale në rajonin tonë,  ish zv/kryeministrja kosovare Edita Tahiri adresoi kritika për qasjen e BE-së.

Tahiri tha se Serbia po kërkon ta përdorë situatën e tensionuar.

Ndërkaq sipas folësve në këtë Seminar, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka vazhduar politikën e balancimit mes Perëndimit dhe Rusisë.

Sipas tyre leva më e madhe e Perëndimit në rajon – perspektiva e anëtarësimit në Bashkimin Evropian – ka humbur besueshmërinë vitet e fundit. 

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss