Thursday, February 9, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Serbët heqin përfundimisht barrikadat, hapen të gjitha pikat kufitare të Kosovës

Barrikadat e mbetura prej një dite më parë në veri të Kosovës u larguan këtë të premte. 

Rreth orës 11:30 u largua edhe bllokada e fundit në Zupç të Zubin Potokut.

Para mesditës e gjithë rruga që të çon për në pikën kufitare të Bërnjakut ishte e lirë nga bllokadat.

Rruga u lirua edhe në drejtim të pikës kufitare të Jarinjës, po ashtu të premten përfundoi heqja e të gjitha bllokadave që ishin vendosur në pika të ndryshme.

Pas mesditës Policia e Kosovës njoftoi se “Në veri të vendit u larguan barrikadat dhe u liruan për qarkullim dy pikat kufitare Jarinje dhe Bernjak.

Pikat kufitare u funksionalizuan 21 ditë pas bllokimit nga barrikadat që serbët e veriut kishin vendosur me kamionë e mjete të rënda.

Zhbllokimi i rrugëve i nisur të enjten është mirëpritur nga ndërkombëtarët, por opozita në Kosovë kritikon Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për marrëveshje të fshehtë për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss