Thursday, August 11, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Shenja ‘e pakëndshme’ e coronavirusit që po vihet re në variantin Omicron BA.5

Vala aktuale e COVID-19 i atribuohet variantit Omicron BA.5, i cili po rezulton shumë më i transmetueshëm se paraardhësit e tij.

Virusi në përgjithësi rezulton në një sëmundje më të lehtë, por mund të jetë ende e pakëndshme.

Ky është verdikti i Alex Sigal, një profesor në Institutin e Kërkimeve Shëndetësore të Afrikës në Afrikën e Jugut.

Duke folur për Fortune në maj, ai dha një pamje të përzier të virusit. Nga njëra anë, “Unë nuk kam parë simptoma të hershme të shqetësimit të frymëmarrjes, simptoma kryesore specifike e coronavirusit që e bën këtë sëmundje kaq të rrezikshme”, tha doktori.

Sidoqoftë, “nuk ndiheni mirë, por ka më pak shanse për të vdekur”, tha Doktor Sigal. Një nga simptomat treguese të nënvariantit të ri që ai veçoi ishte ‘malaise’.

Fjalori i Kembrixhit e përkufizon ‘malaise’ si një “ndjenjë e përgjithshme e të qenit i sëmurë ose pa energji, ose një ndjenjë e pakëndshme se diçka nuk është në rregull, veçanërisht me shoqërinë, dhe se nuk mund ta ndryshosh situatën”.

Simptoma të tjera përfshijnë ethe dhe humbje të nuhatjes, tha Doctor Signal. Hulumtimet e publikuara që nga pak bien ndesh me gjetjet e tij fillestare. Njerëzit me një infeksion Omicron kanë më shumë gjasa të kenë dhimbje të fytit dhe kanë më pak gjasa të përjetojnë humbje të nuhatjes, krahasuar me Delta.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.