Monday, February 26, 2024
spot_img

Latest Posts

Skandali i korrupsionit në PE, eurodeputetja greke do të qëndrojë edhe një muaj në paraburgim

Autoritetet belge vendosën të enjten të zgjasin edhe një muaj paraburgimin e eurodeputetes greke Eva Kaili dhe ish-zëvendës presidentes së PE-së, të mbajtur për një çështje lidhur me korrupsionin. Avokati kërkoi që ajo të lirohej me një pajisje elektronike gjurmuese por gjykata e refuzoi.

Sipas një njoftimi për shtyp të prokurorit federal të Brukselit, Kaili ka të drejtë të apelojë brenda 24 orëve dhe të kërkojë të lirohet sërish pas 15 ditësh me një pajisje gjurmuese. Sipas mediave të huaja, duke cituar avokatin e tij, partneri i saj Francesco Giorgi do të qëndrojë në paraburgim për një muaj.

Prokuroria përmendi në deklaratën e saj se Kaili doli përpara një këshilli paraprak në kuadër të një hetimi të gjerë për një çështje lidhur me krimin e organizuar, korrupsion dhe pastrim parash dhe nuk pranoi të japë informacione të mëtejshme në këtë fazë.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss