Monday, September 26, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Studimi zbulon se ‘bufat e natës’ janë në një rrezik të shtuar të zhvillimit të diabetit të tipit 2

Qëndrimi zgjuar natën vonë mund të shkaktojë grumbullimin e yndyrës në trupin e një personi dhe t’i vendosë ata në një rrezik në rritje të zhvillimit të diabetit të tipit 2 si rezultat, zbulon një studim i ri.

Studiuesit në Universitetin Rutgers, në New Brunswick, New Jersey, zbuluan se bufat e natës ishin në një rrezik të shtuar për të zhvilluar gjendjen që ndryshon jetën për shkak të ndikimit që orari i tyre jonormal i gjumit ka në metabolizmin e tyre.

Njerëzit që zgjohen më herët gjatë ditës kanë më shumë gjasa të përdorin yndyrën si burim energjie kur pushojnë ose ushtrohen sesa homologët e tyre.

Si rezultat, grumbullimi i yndyrës është më pak i mundshëm në mesin e ‘zogjve të hershëm’ – duke e bërë sëmundjen gjithashtu më pak të mundshme.

Ky studim i shtohet një numri në rritje kërkimesh që lidhin kohën e gjumit dhe mjedisin me zhvillimin e diabetit.

Një studim i Universitetit Northwestern i publikuar në fillim të këtij viti zbuloi se prania e një burimi drite gjatë gjumit mund të rrisë rrezikun e një personi për të zhvilluar sëmundjen.

“Dallimet në metabolizmin e yndyrës midis ‘zogjve të hershëm’ dhe ‘bufave të natës’ tregojnë se ritmi cirkadian i trupit tonë (cikli i zgjimit/gjumit) mund të ndikojë në mënyrën se si trupat tanë përdorin insulinën”, Dr, Steven Malin, një asistent profesor në Rutgers, i cili fokusohet në metabolizmin, tha në një deklaratë.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.