Wednesday, September 27, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Sulm ajror në Sudan, humbin jetën 22 persona

Një sulm ajror në një qytet sudanez të shtunën vrau të paktën 22 persona, thanë autoritetet shëndetësore, në një nga sulmet ajrore më vdekjeprurëse deri më tani në luftimet javore midis gjeneralëve rivalë të Sudanit.

Sulmi ndodhi në një zonë banimi të Omdurman, qyteti fqinj i kryeqytetit, Khartoum, sipas një deklarate të shkurtër nga ministria e shëndetësisë. Sulmi plagosi një numër të paspecifikuar njerëzish, tha ai.

Sulmi ishte një nga përleshjet më vdekjeprurëse në zonat urbane në kryeqytet dhe gjetkë në Sudan midis ushtrisë dhe një grupi të fuqishëm paraushtarak të njohur si Forcat e Mbështetjes së Shpejtë. Muajin e kaluar, një sulm ajror vrau të paktën 17 persona, përfshirë 5 fëmijë në Khartoum.

RSF fajësoi ushtrinë për goditjen e zonave të banuara në Omdurman, ku luftimet janë ndezur midis fraksioneve ndërluftuese, sipas banorëve. Ushtria thuhet se është përpjekur të ndërpresë një linjë të rëndësishme furnizimi për forcën paraushtarake atje.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss